Jak se zbavit plcha

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 21. 09. 2016,  0x


Plch je hlodavec z čeledi plchovitých. U nás se vyskytují hned čtyři zástupci této čeledi, a to plch velký, zahradní, lesní a plšík lískový. Nejčastěji se však setkáváme s plchem velkým a plšíkem lískovým. Plši jsou však vzácní a podle zákona se řadí mezi ohrožené živočichy. I přesto vám poradíme, jak se zbavit plcha.

Jak plch vypadá

Plch velký se velikostí podobá potkanovi a váží průměrně 80 – 150 g. Potkana navíc připomíná i zbarvením. Plši jsou nočními živočichy a žijí v korunách stromů. Na podzim se ukládají k zimnímu spánku. Zajímavostí je, že někteří jedinci mohou prospat dokonce 10 měsíců. V létě plši mají jeden vrh o 6 – 7 mláďatech, a to zpravidla v dutinách stromů či na půdách.  

Plch na půdě

Plši se rádi usídlují na půdách chat, chalup a obydlí v blízkosti listnatých lesů, a to především v létě. Oproti dutinám stromů jsou pro ně půdy naprosto neodolatelné obydlí, zvláště v období vrhu mláďat.

Jelikož jde o noční savce, první problém nastává v noci, kdy se ukládáte ke spánku a plši se probouzejí. Jejich pobíhání a charakteristické zvuky, které vydávají, vás nenechají v klidu spát. To je ovšem ten menší problém s těmito nevítanými spolubydlícími. Jde však především o hlodavce, kteří potřebují neustále něco ohlodávat. Proto se v klidu mohou pustit například do izolace či elektrických rozvodů. Plši jsou bohužel hodně společenští tvorové, proto se jich k vám na půdu může nastěhovat hodně.

Jak vyhnat plcha z půdy

Prvním krokem je zamezit přístupu plcha do našeho obydlí. Zadělejte všechny otvory, kudy vedou cestičky tohoto hlodavce přímo k nám. Dále musíte odstranit všechny větve, keře a popínavé rostliny, po kterých plši mohou vyšplhat. Plchy můžeme vypudit i pomocí intenzivních pachů či hluku, ale i na to si dokáží zvyknout. Pokud půjdeme přes den na půdu, bude plch ospalý a malátný a půjde poměrně snadno odchytnout. Potom ho můžete zavést daleko od svého domu. Následně je ovšem důležité utěsnit veškeré možné vchody plchů zpátky do domu, neboť se mohou vrátit.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.