Jak se zbavit netopýrů

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 5. 08. 2016,  0x


V České republice žije až 26 druhů netopýrů a dožívají se kolem 40 let. Díky lidské činnosti ubylo přirozených úkrytů netopýrů, a proto jsou nuceni přesídlovat do lidských obydlí, kostelů a jiných staveb. Pokud se ve vašem domě, na půdě či kdekoli jinde nachází netopýři, buďte při jejich vystěhování opatrní, jelikož jsou chránění. Proto je nutné dodržovat určitá pravidla a zásady, abyste se nedostali do problémů se zákonem o ochraně přírody. 

Oblíbené úkryty netopýrů

Prvním krokem, který vás čeká, je najít vstupní otvor, kudy se k vám netopýři nastěhovali a kudy se po lovu neustále vrací. Taková místa mohou být třeba tam, kde do budovy vedou trubky či rozvody, kde je uvolněná nebo chybějí střešní krytina, špatně padnoucí sítě, větrací šachty či tam, kde se vikýř dotýká střechy, a mnoho dalších.

Jak vystěhovat netopýry

Jakmile netopýři vyletí v noci na lov, opravte a zabezpečte úkryt netopýrů tak, aby se tam  znovu nedostali. Druhý den opět úkryt uvolněte, aby se z k úkrytu dostali i opozdilí jedinci. Netopýři většinou loví ve 24 – 48 hodinovém cyklu, a proto tento krok opakujte po delší dobu. Jedině tak se zbavíte opravdu celé kolonie. Ještě, než cokoli podniknete, poraďte se raději s odborníky - chiropterology, kteří vám detailně poradí, jak tohoto nechtěného obyvatele vašeho domu bezpečně a humánně vyhostit.

Netopýry rozhodně nikdy nezkoušejte chytat. Jednak se vám to nejspíš nepovede, a jednak by vás mohli pokousat. Pokud najdete netopýra na zemi, nedotýkejte se ho rukama, neboť s největší pravděpodobností je nemocný. Jinak se netopýrů není třeba bát. Ani pověra, že se zamotávají do vlasů, není pravdivá. V případě, že vám netopýr vlétne otevřeným oknem do bytu, nechte okno dokořán otevřené a on zase sám vylétne. Soužití s netopýry může mít ovšem i výhody, neboť vás například zbaví hmyzu či můžete jejich trus použít jako vynikající hnojivo. Možná že nakonec budete za takové spolubydlící na vaší půdě i rádi.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.