Jak se zbavit much

Praktické rady

Přidal janapk, dne 10. 08. 2016,  0x


Dělíme se s nimi o svá obydlí tisíce let. Moucha domácí (Musca domestica) je hmyz, kterého se nikdy úplně nezbavíme, můžeme jen její výskyt v naší domácnosti omezit. Je hodně přípravků proti hmyzu, které likvidují i mouchy. Také známe ale dost způsobů, jak se jim ubránit, aniž bychom kupovali různé insekticidy.

Sítě jako účinná prevence proti mouchám

Nejvíce much se k nám dostane v době, kdy větráme. Nejen mouchy, i ostatní létavý hmyz nemá šanci do bytu vletět, pokud používáte sítě do oken. Jestli máte domek se dveřmi vedoucími rovnou do zahrádky, je rozumné pořídit si i do nich síť. Obvykle se to řeší tak, že se přidají druhá – síťová – dvířka. Pomůže také závěs nebo záclona s hustým vzorem, kterou spustíme pokaždé, když jsou dveře otevřené. Pro klidné spaní zase používáme moskytiéry zavěšené kolem postele. Sítě i moskytiéry jsou zcela běžně v prodeji.

Také rostliny nás zbaví much

Víte, proč už naše babičky, a dokonce i ty jejich, mívaly v okně květináče s muškáty? Jejich vůně mouchy odpuzuje, takže se k nim nepřibližují. Stejným způsobem fungují afrikány, bazalka, levandule, vratič nebo listy ořešáku.

Jestliže máte na zahradě ořešák, jistě jste zaznamenali, že mouchy se mu vyhýbají. Pokud je dostatečně blízko domu, kromě ochrany proti mouchám poskytne i příjemný stín v době největších veder.

Do této kategorie patří ovšem i masožravé rostliny, které si na hmyzu rády pochutnají. Z nich zmiňme například mucholapku podivnou, rosnatku kapskou, špitlici nachovou nebo darlingtonii kalifornskou. Ty všechny vás můžou před vnikem dotěrných much bránit.

Další přírodní odpuzovače much

Všimli jste si, že u lidí, co si sami pěstují a suší bylinky, se mouchy objevují mnohem méně? Je řada aromatických bylin, které mouchy nemají rády (i další hmyz mívá s aromatickými rostlinami problém, například mravenci). Hlavně levandule, máta peprná, bazalka, šalvěj a další voňavé rostlinky vás před mouchami uchrání, pokud je budete mít rozvěšené po domácnosti.

Také miska s hřebíčkem zalitým teplou vodou pomůže, když ji necháte stát na parapetu.

Pokud hřebíček zavěsíte v látkovém pytlíčku na zahradě na lampu, jemná vůně bude hmyz odpuzovat a vy si můžete v klidu posedět.

Proti mouchám je také dobrá muchomůrka. Nakrájejte ji na plátky, posolte a postavte talířek s ní na okno -  mouchy nepřiletí.

Domácí repelenty

Nejen na mouchy, ale i proti komárům působí výborný domácí repelent: nechte vylouhovat hřebíček v lihu. Když ho potom na sebe aplikujete rozprašovačem, máte od hmyzu klid.

Další způsob, jak se chránit před mouchami, je směs vody a octu v poměru 1 : 1. Do této směsi nakapejte asi 15 kapek esenciálního oleje z eukalyptu, máty, citronové trávy apod.

Ocet celkově výborně působí proti hmyzu, stačí ho nechat trochu odpařit do vzduchu (například v kastrůlku na sporáku). Jestliže zavařujete doma okurky, asi jste to už zjistili.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.