Jak se zbavit molice

Zahrada

Přidal janapk, dne 5. 09. 2016,  0x


Další škůdce, který útočí na rostliny v naší zahradě, je molice skleníková (Trialeurodes vaporarium). Nejčastěji ji najdete na okurkách, paprikách, rajčatech, ale také na okrasných květinách. Dospělé molice mají nažloutlé asi 2 mm dlouhé tělíčko a bílá voskově šupinatá křídla.

Tito drobní motýlci přenášejí až 60 různých virů a způsobují nemoci rostlin. V průběhu všech svých stádií je poškozují sáním ze spodní strany listů a vylučováním medovice. Na jejich lepkavém trusu se mohou zachytit i spory černé plísně. Napadené listy se zkroutí a ztrácí barvu. Vzhledem k tomu, že molice mají radši teplo, najdeme je převážně na pokojových rostlinách a ve skleníku, pokud je ale horké léto, mohou se rozšířit po celé zahradě.

Nasaďte na molice predátory

Zaručenou metodou, jak se molic zbavit, je nasadit na ně jejich přirozené predátory. Jedním z nich je černý brouček jménem Delphastus pusillus. Molicemi se živí larva i dospělý brouk, pochutnávají si už na vajíčkách a nymfách, spořádají ale i dospělé motýlky.

Také vosička Encarsia formosa účinně hubí larvy molic tím, že do nich klade svá vajíčka, ze kterých se po 27 dnech vylíhne nová generace vosiček. Nasadit je můžeme ale až při prvním výskytu molic, jako prevence jsou nevhodné.

Larva, která je napadena vosičkou Encarsia formosa, zhruba po dvou týdnech ztmavne. S vylamováním listů napadené rostliny počkejte až do vylíhnutí.

Jak na molice podle našich babiček

Pokud nechcete zamořit zahradu chemií, můžete vyzkoušet některou z osvědčených metod našich předků.

Kopřivový výluh

Dejte do kýble asi půl kilogramu čerstvě natrhaných kopřiva a zalijte je 5 l vody. Druhý den můžete výluh aplikovat pomocí rozprašovače na napadené rostliny.

Tabákovo – česnekový odvar

Povařte asi v litru vody 200 g tabáku a stejné množství česneku. Odvar nechte jeden den odstát, nařeďte v poměru 1 : 10  a postříkejte rostliny.

Přípravek z olivového oleje

Rozmíchejte 1 díl olivového oleje a 2 díly tekutého mýdla. Tento přípravek pak nařeže vodou v poměru 1 : 10 a ošetřete postřikem napadené rostliny.

Pomůže i mýdlový roztok - 50 dílů vody na 1 díl mazlavého mýdla nebo postřik z řepkového oleje a vody.

Z kupovaných prostředků proti škůdcům můžete použít také ten  na bázi řepkového oleje, molicím zalepí dýchací otvory a zahubí je tak, přitom k okolí je naprosto šetrný. Postřiky jsou ale účinné jen v počáteční fázi, vajíčka jsou vůči nim odolná. Proto je dobré monitorovat případný výskyt lepovými deskami, které zachytí veškerý létavý hmyz, včetně molic, už v počátku výskytu.

 




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.