Jak se zbavit blech

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 25. 04. 2016,  0x


Blecha je typickým parazitem, se kterým se dříve nebo později setká každý majitel čtyřnohého miláčka. Blechy psí a kočičí jsou dnes nejrozšířenějším druhem blech. Nebylo tomu tak ale vždy. Ještě v průběhu 14. až 19. století této stupnici vládly blechy obecné neboli též lidské. Ačkoliv se říká, že psí blechy na člověka nejdou, jejich přítomnost jistě není nikomu příjemná, a proto se dnes podíváme na rady, které vám pomohou zbavit se blech.

Zbavte se blech v domácnosti

Zkoušeli jste vašeho psího mazlíčka odblešit či spoléháte na kouzelný obojek, který jej ochrání před bleší invazí? Bohužel se vám může stát, že blechy budou už natolik imunní vůči těmto antiparazitním přípravkům, že budou fungovat pouze krátkodobě či vůbec nezaberou. Možná si říkáte, že když pejska jednou odblešíte, proč by přípravek nemohl fungovat? Je to z toho důvodu, že vývoj blechy od vylíhnutí až do dospělosti trvá přibližně třicet dní. Proto po aplikaci určitého přípravku proti blechám zlikvidujete jen dospělé blechy, přičemž za nějaký čas dorostou z nakladených vajíček blechy nové. S tím souvisí fakt, že se tato vajíčka často dostanou i do domácnosti. Mohou se usadit například na koberci, podlaze, v pelíšku, na pohovce a na mnoha dalších místech, kde se vaši čtyřnozí miláčci pohybují.

Základní pravidla pro boj s blechami

Základním krokem je odblešení zvířat. Nezapomeňte, že odblešení je třeba provádět pravidelně, dokud si nebudete jistí, že jsou blechy opravdu pryč. Postup je někdy třeba opakovat i několikrát za sebou. Poté přípravek aplikujte v delších intervalech a pejska či kočku pravidelně koupejte. Dle jedné z babských rad prý rovněž pomáhá, když pejskovi do boudy rozložíte listy ořešáku.

Co se týče domácnosti, čeká vás poměrně náročný úkol, který začíná důkladnou dezinfekcí všech míst, kde by se mohly blechy vyskytovat. To znamená všech částí, kde se pohybují domácí zvířátka. Poté následuje praní. Nejprve do pračky strčte pelíšek a dále například deku či ložní prádlo. Pokud jde o podlahu, použijte parní čistič nebo podlahu vyluxujte a poté ještě vytřete vlažnou vodou společně s dezinfekčním prostředkem. Jestliže jste si dosud libovali, že váš pejsek příliš nelíná, a proto nemusíte často luxovat, v případě prevence před blechami je dobré frekvenci úklidu podstatně zvýšit - zpočátku možná i na denní bázi. Důležité je nezapomenout ani na spáry u podlahy, kde se blechy s oblibou drží.

Jestliže se bojíte, že se blech nezbavíte, můžete si samozřejmě povolat i deratizační četu, která vám byt či dům vydezinfikuje. Připravte se však, že i tak je nutné v den návštěvy provést pořádný úklid za použití potřebné dezinfekce. To se týká i vyprání pelíšků a vykoupání a zároveň odblešení vašich mazlíčků. Poté může přijít na řadu deratizátor a nástřik proti blechám. Počítejte ale s tím, že nástřik budete pravděpodobně muset ještě párkrát zopakovat.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.