Jak se starat o brambořík

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 18. 04. 2016,  0x


Také jste propadli nádherně barevným květům ve tvaru motýlích křídel? Rozhodně nejste první! Brambořík u nás patří mezi jednu z nejpopulárnějších rostlin. Bohužel ne každému se však daří jeho pěstování. Za zkoušku ale stojí pár našich rad.  Uvidíte, že se pak budete moci radovat se zářivých a krásně pastelových barev bramboříku i napřesrok.

Základy pěstování bramboříku

Vzhledem k tomu, že brambořík pochází z vysokohorských oblastí Středomoří a Malé Asie, nejsou pro něj vhodné příliš vysoké teploty. Naprosto ideální je, pokud se teplota pohybuje mezi 12 °C a 16 °C. A protože je brambořík teplomilná rostlina, teplota rozhodně nesmí klesnout pod 10 °C. Zároveň by ale neměla být ani vyšší, než je 20 °C. Při vyšších teplotách brambořík bohužel vůbec nevykvete, nebo naopak velice rychle odkvétá.

Co se týče světla, brambořík se bez něj neobejde. Na druhou stranu mu v žádném případě nevyhovuje přímé slunce, a proto mu vždy vybírejte místečko, kde během dne nedopadají přímé sluneční paprsky. Brambořík má rád jednotnou zeminu či substrát s trochou rašeliny. Pamatujte však, že hlíza bramboříku musí být vždy zasazena jednou třetinou nad povrchem země. 

Pro každý brambořík je taktéž důležitá pravidelná zálivka, a to nejlépe za pomoci dešťové nebo odstáté vody. Důležitým pravidlem však je, abyste nikdy nezalévali listy a hlízu. Začaly by vám uhnívat. Nejvhodnější je proto spodní zálivka - do misky. Nicméně po přibližně půl hodině je nutné nevsáknutou vodu z misky vylít. Zároveň je dobré dvakrát týdně osvěžit listy vodou z rozprašovače. Jestliže necháte brambořík bez vody, substrát brzy proschne, což bude mít za následek postupné vadnutí a žloutnutí listů.

Jak se starat o brambořík po odkvětu?

Každý květ, který odkvete, je třeba odstranit odtržením u hlízy. V tomto místě je stonek květu ztenčený. Odkvetlé květy není dobré na bramboříku nechávat, neboť by se vám brzy mohla začít tvořit semena, což by zamezilo dalšímu nasazování nových květů. Kromě květů je však nutné odstranit i stonky od odkvetlých či uvadajících květů, a to z důvodu nebezpečí napadení plísní.

Jakmile brambořík odkvete, nechte jej stále na světlém místě. Pokud jde o zálivku, tu je nyní nutné podstatně snížit. V brzké době uvidíte, že listy začnou žloutnout a opadávat. V takovou chvíli je dobré přemístit brambořík na stinné místo a čas od času jej lehce zalít. Brzy nasadí nové listy. Nezapomeňte však, že před příchodem prvních přízemních mrazíků je třeba brambořík schovat do nějaké místnosti, která není přes zimu příliš vytopena.

Jestliže byste si chtěli brambořík rozmnožit, obrňte se trpělivostí. Kromě vyklíčení nasazených semen je jednodušší alternativou rozdělení hlízy, kterou je třeba nejprve nechat uschnout a poté opět zasadit.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.