Jak zjistit tvrdost vody

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 18. 09. 2016,  0x


Věděli jste, že tvrdá voda více vysušuje kůži a může dokonce způsobit atopický ekzém či jiné kožní nemoci? Velmi tvrdá voda může ovšem vést i ke vzniku ledvinových kamenů. Dále uzavírá kožní póry a ucpává je. V neposlední řadě může způsobit syndrom studených nohou či přispět k ucpávání cév. Zato středně tvrdá voda tělu dodá potřebné množství vápníku i hořčíku. Proto se dnes podíváme na to, jak zjistit tvrdost vody.

Jak se pozná tvrdá voda

Voda s vysokým obsahem minerálních látek - jedná se především o sloučeniny vápenaté a hořečnaté. Tvrdost vody se liší podle oblasti, ale záleží také na dalších faktorech. Povrchová vody je měkčí než voda podzemní. U podzemních vod záleží na typu podloží, kterým voda protéká. Protéká-li voda přes žulové či písčité, voda je měkká. Vápenité podloží ovšem zvyšuje obsah těchto minerálů a voda je tvrdší. Tvrdost vody se udává v jednotkách mmol/l.

Proč je dobré vodu změkčit

Tvrdá voda způsobuje především vodní kámen, který se usazuje v pračkách, bojlerech, rychlovarných konvicích a v rozvodech vody. Vodní kámen má za následek snížení účinnosti spotřebičů a zvýšení jejich energetické náročnosti.

Jak změřit tvrdost vody

Jako první zkoušku můžete provést jednoduchý a rychlý test. Vezměte mýdlo a dejte jej pod tekoucí vodu, pokud mýdlo nepění vůbec, máte tvrdou vodu. Jedná se však o laický a nepřesný test. Existují ale i metody, jak změřit tvrdost vody přesně. V obchodech můžete zakoupit různé testy tvrdosti vody. Většinou je nutné tester na chvíli namočit do vody, přebytečnou vodu osušit. Po uplynutí nějakého času se papírek zbarví do určité barvy, která vám okamžitě prozradí tvrdost vody. Pokud máte vodu z vodárny, stačí se podívat na webové stránky nebo zavolat přímo tam a oni vám tvrdost s přesností prozradí.

Co naměřené hodnoty prozradí

Velmi měkká voda má hodnoty 0 - 0,7 mmol/l. Měkká voda se pohybuje v rozmezí 0,7 - 1,3 mmol/l, středně tvrdá voda mezi 1,3 - 2,1 mmol/l. Dosti tvrdá voda má obvykle hodnoty mezi 2,1 - 3,2 mmol/l, tvrdá voda 3,2 - 5,3 mmol/l a velmi tvrdá voda má hodnoty vyšší než 5,3 mmol/l.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.