Jak se pozná kousnutí od štěnice
Přidal katerinadoul, dne 28. 06. 2016, 0x
Štěnice je jedním z mnoha nočních parazitů. Ačkoliv můžete mít zpočátku pocit, že štípnutí, která ráno zpozorujete, jsou jen od komára, nemusí tomu tak vůbec být. Proto se dnes podíváme na to, jak takové kousnutí od štěnice poznat.
Jak vypadá kousnutí od štěnice
Štípance mohou být různé - větší, menší či s červenou tečkou uprostřed. Pokud je štěnice při sání rušena, vznikají štípance řetízkově za sebou. Štípance objevíte především na odhalených částech těla, jako jsou například paže, nohy nebo obličej. Nestane se, že by štěnice vlezla pod oblečení, a proto jsou tyto části těla chráněny.
U citlivějších jedinců může kousnutí od štěnice dokonce vyvolat alergickou reakci, ale není to rozhodně běžné. Každopádně štípanec od štěnice svědí, a proto máme tendenci si postižené místo rozškrábat. Bohužel díky tomu nám hrozí riziko infekce. Naopak samotné štěnice nepřenáší žádné nemoci. Proti svědění a na rychlejší hojení se doporučuje na štípance aplikovat krémy či pleťové vody s obsahem hydrokortizonu. Pokud se objeví alergická reakce, berte antihistaminické tablety. Jestliže dáváte přednost babským radám a přírodní cestě, zkuste na zmírnění či odstranění svědění použít citronovou šťávu nebo třezalku. Pomocí vatové tyčinky ji nakapejte na štípanec. Účinné na hojení jsou i aloe vera či tea tree.
Prevence před kousnutím od štěnice
Jestliže bydlíte v domě s více byty, je nutné překonat pocit trapnosti a nahlásit tuto skutečnost správci domu a sousedům. Při hubení štěnic je důležitá spolupráce všech, jinak se jich nikdy nezbavíte. Na začátku je nutné uvědomit si, že sami se štěnic nezbavíte, a to ani za pomoci sprejů z drogerie.
Před samotným hubením štěnic je dobré projít a prohledat byt a zjistit tak nejčastější místa jejich výskytu. Proveďte důkladný úklid, vysajte, vyperte všechny potahy, lůžkoviny, sundejte obrazy a plakáty. Poté už nastupuje odborník - deratizátor, který vám podá podrobné informace, jak bude hubení probíhat, jak dlouho bude byt neobyvatelný a kolik vás to bude stát. Deratizátor provede postřik insekticidem, během jehož aplikace a minimálně hodinu poté nesmí být v bytě nikdo přítomen. Druhá aplikace insetikticidu je nutná přibližně po 3 – 6 týdnech. Pouze v případech velkého zamoření je nutná ještě třetí aplikace.
Po zásahu je potřeba v bytě spávat, aby byly štěnice nucené vylézat z úkrytů a přijít tak do kontaktu s ošetřenými plochami. Poslední kontrola je po 1 – 3 měsících po poslední aplikaci, a to v závislosti na rozsáhlosti napadení štěnicemi. Pro představu, orientační cena deratizace třípokojového pokoje se přibližně pohybuje okolo 5 000 Kč. Existují i firmy, které hubení štěnic nabízí levněji, ale obvykle je nutné zásah několikrát opakovat.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.