Jak postavit zahradní jezírko

Zahrada

Přidal jezirkosvepomoci, dne 26. 04. 2016,  0x


Ať už jste se zhlédli ve Feng Shui, Zen stylu, nebo se vám zkrátka zahradní jezírko líbí, je dnešní článek určený právě vám. Zahradní jezírko je nejen krásným dekoračním prvkem zahrady, ale zároveň na člověka působí uklidňujícím dojmem, což v dnešní uspěchané době jistě každý ocení.

Hloubení jezírka

Základní pravidla pro vybudování zahradního jezírka

Ještě než se rozhodnete jet nakoupit materiál, dobře si promyslete, kam jezírko umístíte. Ideální je místo, kde část dne svítí sluníčko a zároveň druhou část dne bude na jezírko dopadat stín. Tento kompromis je pro zahradní jezírko nejvhodnější. Další hledisko, které musíte dobře zvážit, je velikost jezírka. Ta souvisí především s tím, na jak velkém pozemku budete jezírko budovat. Kromě šířky a délky jezírka si musíte rozmyslet taktéž jeho hloubku. Možná si řeknete, že jezírko nemusí být nijak hluboké, ovšem pozor! Jestliže plánujete jezírko osázet vodními rostlinami, je nutné předem vědět, jakou hloubku pro svůj růst potřebují. Nakonec je nutné rozhodnout, zda zvolíte oválný, kulatý či atypický tvar.


Jakmile máte jasno o tom, jak by mělo vaše jezírko vypadat, můžete návrh přenést do reality. Jedním z prvních kroků bude vyznačení tvaru jezírka. Poté můžete začít se zemními pracemi. Hloubený výkop raději několikrát přeměřte a zahlaďte. Pokud vše sedí, nakonec ještě upravte břehy jezírka tak, aby nebyly příkré. V případě, že se někde nachází ostré hrany, zaoblete je. Uvidíte, že se vám pak bude mnohem lépe pokládat folie.  Jakmile je výkop připravený, ještě jej upravte pomocí asi pěticentimetrové vrstvy jemného písku. Poté je na řadě pokrývka geotextilií, která by měla mít minimální gramáž 300 g na metr čtvereční. Ta vaše jezírko dobře ochrání před prorůstáním kořenů rostlin a folii před případným poškozením či protržením. Na geotextilii přijde již zmíněná hydroizolační folie, která musí být vytvarovaná přesně podle tvaru výkopu a musí pokrývat i stupňovité tvarování břehů jezírka. Jestliže je tvar vašeho jezírka atypický, můžete si folii nechat vyrobit přímo na míru. Pokud jde k tloušťku folie, ta by u větších jezírek měla být alespoň 1,2 - 1,5 mm. U menších rozměrů jezírka postačí i tloušťka 1 mm.

Tipy pro vylepšení zahradního jezírka

FiltraceAbyste měli s jezírkem co nejméně starostí, je rovněž dobré vybavit jej čerpadlem, které zajistí cirkulaci a okysličení vody. Pokud plánujete budování velkého jezírka, ve kterém se máte v úmyslu i koupat, pak je více než vhodné pořídit i kvalitní filtraci.

Posledním krokem při budování zahradního jezírka je jeho osázení a vyzdobení. K osázení šikmých ploch jezírka se vám budou hodit takzvané sázecí kapsy, které je nutné osázet ještě před napuštěním vody. Kromě vysázení vodních rostlin je taktéž vhodné pokrýt hydroizolační folii kameny, které budou skrze průzračně čistou vodu určitě estetičtější než zmíněná folie. Další vychytávkou, která vám může zpříjemnit večerní pohodu na zahradě, je vhodné osvětlení, které je do jezírka možné umístit.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.