Jak postavit zahradní domek

Kutilové a zajímavé nápady

Přidal janapk, dne 30. 09. 2016,  0x


Zahradní domek si určitě můžete koupit v některém z hobby marketů už hotový nebo k sestavení z nařezaných typizovaných dílů. Je ještě jeden způsob, jak si ho pořídit, a to je stavba vlastními silami. Jistě je to varianta náročnější: připravit si vhodný materiál, seříznout na požadovanou velikost, opracovat, sestavit a nakonec zvolit správnou povrchovou úpravu. Výhodou vlastní stavby je možnost navrhnout si domek podle vlastních představ a potřeb.

Pokud nejste příliš manuálně zruční, je to pro vás dobrá příležitost nabrat zkušenost s několika  různými technikami práce se dřevem.

Trocha nezbytné legislativy: u drobných staveb bez základů, mezi něž zahradní domek patří, není nutné stavební povolení ani ohlášení stavby. Nicméně byste měli být ohleduplní k sousedům a v případě, že stavba bude méně jak 2 metry od hranice jejich pozemku, měli byste mít jejich souhlas a žádat o územní rozhodnutí.

Návod na stavbu zahradního domku

Připravili jsme pro vás návod na stavbu domku, který slouží na ukládání zahradního nářadí a nástrojů a zároveň i jako herna pro děti. Nemusíte tak stavět dvě samostatné stavby, navíc později, až děti odrostou, odstraníte vnitřní příčku a rozšíříte si technický prostor.

Tento domek je netypický i v tom, že je použito střechy zešikmené jen na jednu stranu (stavba je jednodušší) a jako přední stěna je použitá jedna ze šikmých stran.

Samotná stavba: Podklad pod domkem by měl být pevný a rovný, není ale nutné dělat betonovou desku, stačí dřevěná rámová konstrukce vysypaná zhutněným štěrkem nebo jiným podobným materiálem. Na dřevěný rám se připevní podlaha – ideálně z USB desek, ale můžete použít i prkna.

Dalším krokem bude sestavit základní rámy jednotlivých stěn, na které se budou připevňovat desky nebo prkna, podle toho, jaký materiál použijete, okna a dveře (viz návodový obrázek). Rozestup mezi latěmi v konstrukci je cca 40 cm. Nejsložitější bude přední stěna, kde jsou dvoje dveře a funkční okna, která by se měla otevírat. Je možné ale použít jen světlík. Po spojení stěn k sobě zkontrolujte olovnicí, že jsou úplně rovné a taky úhly mezi stěnami by měly svírat 90°.

Na konec se sestaví konstrukce pro střechu. Připevněte krokve do horní části bočních stěn, v nich udělejte zářezy ve stejných rozestupech a do nich připevněte laťování. Pak připevněte zvolenou střešní krytinu. Pokud potřebujete, střechu odizolujte.

Zbývají dokončovací práce jako upevnění pantů a osazení oken a dveří. Celý domek také ošetřete nátěrem, minimálně nějakým vodu odpuzujícím.

Tip na závěr: Patříte k těm zručným a šikovným kutilům? Pak pro vás máme nápad, jak dát vašemu zahradnímu domku další rozměr. Využijte netypického tvaru domku a přidejte k němu další část „pod druhou půlkou střechy“. Na obrázku dole najdete inspiraci.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.