Jak postavit udírnu
Přidal clanekudirna, dne 19. 04. 2016, 0x
Milujete vůni čerstvě uzeného masa, které se line ze sousedovy udírny? Co byste řekli tomu, kdybyste nemuseli tuto vůni již nadále čichat pouze přes plot, ale na zahradě by vám vyrostla vaše vlastní udírna? Její stavba totiž není až tak náročná, jak se na první pohled může zdát. Zvláště pokud znáte tyto tipy…
Ještě než se pustíte do stavby udírny, nezapomeňte…
Než se pustíte do samotné stavby udírny, je třeba si ujasnit, jaké udírně vlastně dáte přednost. Nejjednodušším řešením je samozřejmě nechat si udírnu postavit či dopravit rovnou hotovou. Nicméně počítejte s tím, že se vám prodraží. Pokud jste jen trochu kutilský typ, pusťte se do stavby udírny sami.
Udírna může být buď naprosto jednoduchá, nebo může obsahovat i gril, pec na pizzu či krb. Je jen na vás, zda upřednostníte jednoduchý typ udírny, nebo dáte přednost jejímu multifunkčnímu využití. Klasická udírna, která je v našich končinách nejběžnější, je takzvaná skříňová udírna. Zajímá vás, jak na ni?
Tipy, jak postavit skříňovou udírnu
Už víte, kde konkrétně udírnu postavíte? Pokud ano, zkontrolujte raději ještě jednou, zda kouř z udírny nebude přímo směřovat do oken sousedova domu. Vyhnete se tak pozdějším nepříjemnostem.
Základem každé stavby, a to i v případě udírny, je pořízení správného stavebního materiálu. Udírnu je možné postavit z různých materiálů, nicméně nejčastěji se využívají cihly, plech a částečně také dřevo. I u udírny je podobně jako u domu třeba začít s řádnými základy. Druhou možností je však rovněž položení základové desky. V souvislosti se základy platí obecné pravidlo - čím větší udírna, tím větší betonové základy, které udírnu bez problémů unesou. Pokud chcete pouze menší udírnu ze dřeva či plechu, mnohdy postačí pořádně udusaný a zpevněný podklad.
Jakmile máte základy, můžete se pustit do samotné udírny. Ta se obecně skládá ze čtyř základních částí, a to udící skříně, ohniště, komínu a kouřovodu.
Jak postavit jednotlivé díly udírny?
U umístění ohniště máte hned dvě možnosti. Jednou z nich je umístění ohniště přímo pod udící komoru. Mnohem oblíbenější je však stavba ohniště přibližně dva metry od udící skříně. Vaše připravené dobroty se tak udí za pomoci studeného kouře, jehož teplota je přibližně 20°C, a který je veden kouřovodem z ohniště do udící skříně.
Dalším pravidlem je, že ohniště je oproti udící komoře podstatně menší. Dále by mělo být vybaveno roštem, na který se klade dřevo. Vytvořený popel pak padá pod rošt - ideálně do nějakého popelníku, který můžete vytáhnout a snadno se tak zbavit nahromaděného popela. Z důvodu vysokých teplot je třeba ohniště ještě vybavit šamotovým obkladem.
Samotná udící skříň může mít jakýkoliv rozměr. Záleží pouze na tom, co všechno máte v plánu udit. Oblíbený rozměr udící komory je ale 90 cm x 90 cm. Co se týče umístění udící skříně, ta musí být bezpodmínečně výš, než máte v plánu postavit ohniště. Důvodem je potřebný sklon kouřovodu, díky čemuž může kouř samovolně stoupat do udící komory. U kouřovodu máte opět dvě možnosti - buď jej můžete vyzdít, nebo můžete zvolit takový, který znáte z klasických kamen. Kouřovod taktéž musí mít dostatečnou délku. Ta by měla být alespoň dva metry. Ideální spojení kouřovodu s udící skříní je uprostřed její spodní části.
Co se týče dveří do udírny, ty by měly být ideálně plechové a zároveň dostatečně velké. Aby vám dobře těsnily, je vhodné je doplnit ještě těsněním, které se používá do krbových kamen. Další variantou jsou i dřevěné dveře, které se však vlivem tepla a venkovního počasí mohou po čase začít kroutit a přestat tak dobře těsnit.
Aby vaše klobásky byly uzeny rovnoměrně, je dobré umístit na spojení kouřovodu s udící komorou mříž. Ta zaručí, že se bude kouř rozptylovat po celé skříni. Dobrou vychytávkou je i umístění sítě, která mříž a de facto i kouřovod ochrání před padáním drobků z uzených surovin. Abyste měli maso a klobásky kam věšet, nezapomeňte ani na dobře upevněné dřevěné laťky s háčky. Pro pravidelnou kontrolu teploty uvnitř udírny je samozřejmě vhodné do udírny instalovat teploměr.
Udírna by samozřejmě nebyla kompletní bez pořádného komínu. K tomu vám velice dobře poslouží klasická kamnová roura. Nicméně můžete samozřejmě pořídit i speciální komínové vedení pro udírnu. Z důvodu lepší regulace kouře v samotné udírně je dobré, když má komín ovladatelnou záklopku.
Nyní vám nezbývá již nic jiného, než si nachystat kvalitní tvrdé dřevo, kterým budete topit v ohništi. Mezi oblíbené druhy patří především ovocné stromy jabloň či švestka, nebo buk či dub bez kůry. Jehličnany nejsou pro uzení z důvodu obsahu pryskyřice vůbec doporučovány.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.