Jak položit zámkovou dlažbu

Kutilové a zajímavé nápady

Přidal katerinadoul, dne 4. 09. 2016,  0x


Renovujete zahradu a chcete jí dodat modernější vzhled, nebo upravujete příjezdovou cestu ke garáži a už nechcete jen šedivý beton? Zámková dlažba je oblíbeným a efektivním řešením. Nabízí širokou škálu barev, odstínů a tvarů. Stačí si jen  vybrat.

Jak vybrat zámkovou dlažbu?

Důležité je volit nejen podle ceny, ale také požadovaných vlastností, mezi které musíte zařadit nosnost a odolnost dlažby, mrazuvzdornost či protismykový povrch. Záleží také na půdních podmínkách, a proto na to určitě nezapomínejte. V případě, že si nejste jistí, raději se poraďte s odborníkem, ať nejste z výsledku zklamaní. První důležitou vlastností, kterou u zámkové dlažby posuzujeme, je nosnost. Je tak dobré vědět, k čemu bude sloužit, jestli se jedná o chodník, příjezdovou cestu či parkoviště.  Nenechte se mýlit, nezáleží jen na tloušťce dlažby, ale i na jejím tvaru. Základní pomůckou je, že u teras, chodníků či dláždění kolem domu stačí použít dlažbu o tloušťce 40 – 45 mm. Pro více zatěžované plochy, cyklotrasy nebo místní komunikace je ovšem vhodné použít dlažbu silnou alespoň 60 mm. Pro komunikace s vyšším dopravním zatížením je zapotřebí sáhnout po 80 mm silné dlažbě. 

Postup položení zámkové dlažby

Prvním krokem je vyměření a vytyčení pomocí kolíků, kde budete zámkovou dlažbu pokládat. Pak přichází na řadu výkop, který v případě chodníku musí být hluboký alespoň 25 – 35 cm, u příjezdových cest či parkoviště pro auta by měl být hluboký 80 – 100 cm. Po výkopu je důležité zhutnění válcováním, neboť dno musí mít stejný tvar a sklon jako budovaná plocha tak, aby se zachovala stejná hloubka podkladních vrstev ve všech místech a později nedocházelo k propadům dlažby. Poté následuje navezení podkladové vrstvy.

U pěších komunikací se jedná pouze o jednu vrstvu o výšce 10 -15 cm. Použijte jemnou kamennou drť a poté ji zhutněte vibrační deskou. U příjezdových komunikací a parkovišť tvoří první vrstvu hrubší kamenná drť, kterou také zhutněte vibrační deskou, následně pak usaďte a zabetonujte obrubníky a nakonec vysypte jemnou kamennou drtí, kterou také zhutněte vibrační deskou.

Posledním krokem před samotným pokládáním dlažby je navezení písku, do kterého se už přímo dlažba umisťuje. Písek zarovnejte pomocí latě. U všech vrstev je nutné dodržovat stejné rozložení materiálu. Pokládku dlažby začínejte zásadně u nejnižšího místa a pokračujeme k nejvyššímu. Ačkoliv se už pomalu blížíte ke konci, nyní musíte ještě zasypat spáry jemným křemičitým pískem, který následně zameťte a celé dílo naposledy zhutněte pomocí vibrační desky. Použijte však ochranný návlek, ať dlažbu nepoškodíte. Tím posledním krokem je opětovné zasypání křemičitým pískem a jeho následovné zametení.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.