Jak položit lino

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 27. 06. 2016,  0x


Linoleum je v dnešní době opět vyhledávaná podlahová krytina. Na trhu je nabízeno velké množství provedení, a to jak z hlediska barvy, tak i vzorů. Proto ho můžeme používat téměř kdekoli. A protože položení linolea můžete celkem bez problémů zvládnout sami, podíváme se dnes na to, jak by se mělo správně postupovat.

První krok při pokládání lina

Základním kamenem při pokládání linolea je především kvalitní podklad. Proto je nejdůležitější, abyste zajistili rovný, pevný a čistý podklad. Někdy je to velice jednoduché a stačí pouze pár drobných úprav, v některých případech si však s podkladem musíte dát chtě nechtě velkou práci. Jelikož linoleum přesně kopíruje linii povrchu, i sebemenší nerovnost je velice znát. Zatímco u betonových podkladů si můžeme pomoci například samonivelační stěrkou, u povrchů ze dřeva použijte k vyrovnání desky. 

Jak dále postupovat při pokládání lina

Pamatujte, že přibližně 24 hodin před začátkem pokládání lina byste jej měli nechat ve svislé poloze v místnosti, kde jej máte v plánu položit. Teplota v místnosti při práci s linoleem by neměla klesnout pod 18 °C a vlhkost by naopak neměla stoupnout přes 70 %. 

Důležitým faktorem úspěšnosti celé práce je kvalitní lepidlo. Proto použijte výhradně jen to, které je přímo určené k lepení linolea. Samozřejmě dodržujte instrukce na příbalovém letáku. Lepidlo nanášejte na podklad ozubenou špachtlí a rovnoměrně jej roztírejte. Linoleum pak na podklad průběžně zatlačujte. Důležité je především vytlačit všechny vzduchové bubliny, a to od středu k okraji. Vyrovnání a pevného přilnutí linolea k podkladu  dosáhnete za pomoci přítlačného válce. V místech, kde linoleum nepřiléhá, jej ještě zatižte závažím. Dejte si však pozor, abyste nepoškodili povrch podlahové krytiny.

Co se týče závěrečných doporučení, linoleum je vhodné ještě svařit pomocí svařovací pistole. Před svařováním je ale nezbytné, aby lepidlo bylo suché. Svařování je dobré z toho důvodu, aby byl povrch pevně a vodotěsně uzavřen. Na samotný závěr ještě na linoleum naneste voskový nátěr, který zvýší jeho odolnost vůči vlhkosti a prachu a samozřejmě prodlouží jeho životnost.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.