Jak pěstovat růže, kdy a jak je sázet a stříhat

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 6. 05. 2016,  0x


Růže je právem považována za jednu z nejkrásnějších rostlin. Pěstování růží má navíc v našich končinách dlouhodobou tradici. Rádi byste si vypěstovali krásný záhon z těchto královen květin? Žádný problém! V dnešním článku vám poradíme, jak na to.

Jak pěstovat růže

Růže patří do rodu keřovitých rostlin a vyskytuje se jí přes sto nejrůznějších druhů. Od keřů, přes popínavé až po plazivé rostliny. Růže představuje nádherné okrasné rostliny, které jsou chloubou každé zahrádky.

Ani růže se neobejdou bez řádné zálivky. Proto ihned po vysazení je nutné je důkladně zalít. V případě, že je venku sucho, nezapomeňte růžím dodávat potřebnou vláhu. Růže vždy zalévejte ke kořenům. V případě zálivky na listy byste podpořili šíření houbových chorob.

Kdy a jak sázet růže

Ideálním obdobím pro sázení růží s volnými kořeny či kořeny zabalenými v plastu představuje podzim, konkrétně od poloviny října do poloviny listopadu, a poté i jaro, a to od února do dubna. Jestliže však máte rostliny v kontejneru, můžete je sázet během celého roku. Důležitou podmínkou je však, aby venku nemrzlo.

Růže potřebuje na rozdíl od jiných rostlin dostatek prostoru. U velkokvětých růží počítejte alespoň třicet až padesát centimetrů. Pokud se rozhodnete pro pnoucí rostliny, dopřejte jim alespoň jeden metr prostoru. Růže sázejte do hloubky přibližně třicet centimetrů. Vždy se však řiďte tím, aby místa očkování zůstala tři až pět centimetrů v zemi. Místo očkování nebo štěpování představuje zesílený krček, ze kterého rostou výhony růže. Do kyblíku si připravte kvalitní zeminu, kterou vždy trochu zasypejte připravenou jamku pro růže. Poté si vezměte růži a zkraťte její kořeny přibližně na deset až patnáct centimetrů. Kořeny by se v jamce neměly ohýbat. Jestliže růže má příliš krátké kořeny, i tak se nebojte a alespoň trochu je seřízněte.

Co se týče půdy, růže mají rády půdu bohatou na živiny, přiměřeně vlhkou a vzdušnou. V případě, že máte k dispozici spíše těžší půdu, přimíchejte do ní ještě substrát, který je určený růžím. Půdu můžete rovněž přihnojit. Dobře vám poslouží například rohová moučka, která je dlouhodobým hnojivem.

Ještě před tím, než se pustíte do výsadby růží, zryjte půdu alespoň do hloubky padesáti centimetrů. Pro lepší vyživení půdy můžete v tuto chvíli přidat ještě kompost. U nezakořeněných růží zapomeňte na umělá hnojiva. Ta je dobré přidávat až napřesrok.

Kdy a jak stříhat růže

Na podzim zkraťte výhony u keřových růží, a to v rozmezí pěti až osmi oček. Pro dobrou orientaci si pamatujte, že se očka počítají od kořene rostliny nahoru. Očka vždy zastříhávejte tam, kde směřují ven od středu keře. Na jaře pak ještě odstřihněte odumřelé výhony a další výhony ještě zkraťte na tři očka.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.