Jak pěstovat melouny

Zahrada

Přidal janapk, dne 23. 07. 2016,  0x


Meloun vodní je teplomilná rostlina z čeledi tykvovitých a navzdory velmi sladké chuti, je to prakticky zelenina. Navíc zelenina plná antioxidantů, karotenu, vitamínu B3 (niacin), B6 (pyridoxin) a dalších zdravých látek, takže bychom ji měli jíst opravdu často.

Dřív se melouny na našem území pěstovaly jen v nejjižnější části Moravy, díky stále teplejším létům, vylepšené technologii a hlavně vyšlechtěným novým raným odrůdám, můžeme dnes meloun vodní pěstovat téměř kdekoli v Čechách.

Co je potřeba k pěstování melounů

Skutečně potřebuje hlavně vyšší a stabilní teplotu. Pokud nemáte na zahradě chráněný slunný koutek, volte raději skleník. Kromě tepla potřebuje pravidelnou zálivku a půdu bohatou na živiny. Nejlepší je organické hnojivo (kompost nebo chlévské, které zaoráme do země už na podzim, aby mělo čas se dobře rozložit. Jestli máte tu možnost, vysaďte melouny přímo na kompost. Stejně jako ostatní tykvovité rostliny, i melouny milují opravdu bohatý přísun živin.

Úspěch závisí na dobré sadbě

Melouny si musíme nejprve předpěstovat. Volíme některou z raných odrůd, velmi vhodná je například Sugar Baby nebo vysoce úrodný hybrid Lajko II F1. Ten je navíc dobře odolný proti chorobám a nepříznivým podmínkám, takže se pro první pokus hodí nejlíp. Semínka vysejeme do sadbovače nebo malých květináčků někdy koncem března. Teplota pro klíčení je cca 22°C.

Sazeničky vysazujeme ven až po odeznění mrazíků, ne dříve než po 15. květnu ve sponu asi 1,5 x 1 m. Pokud pěstujeme roubované melouny, je nutný spon nejméně 2 x 2 m.

Roubované melouny

K roubování melounů se přikročilo kvůli lepší odolnosti proti houbovým chorobám. Navíc se roubováním zvýšila výnosnost rostlin – z jedné je možné sklidit až 80 kg plodů.

Pokud si je chcete naroubovat i vy, předpěstujete si současně s melounem i podnože (tykve). Když mají sazeničky melounů první pravý lístek, provedete šikmý řez pod děložními lístky tak, abyste sazeničku melounu nepoškodili a u tykve provedete stejně dlouhý řez v úrovni děložních lístků, přičemž ponecháte jen jeden z nich. Na roubování je dobré použít roubovací tyčinky a těmi podnož se sazenicí spojit.

Péče až do sklizně

Na záhon, kde budou melouny růst, je dobré položit černou fólii, ta přitahuje sluneční paprsky, zabraňuje odpařování vody a snižuje růst plevele. Do děr pro jednotlivé sazenice, dejte vrstvu organického hnojiva, teprve pak rostlinu. Nezapomeňte, že melouny vyžadují opravdu hodně vody. Pokud je léto suché, pravidelně bohatě zalévejte.

Na začátku léta, když začnou kvést, je nutné zajistit opylování. Zatímco venku se o to postará hmyz, ve skleníku přeneste pyl na bliznu štětečkem.

Koncem léta plody dozrávají. Jejich velikost závisí na množství tepla , živin a vláhy, pokud je chladné léto, budou menší.

Jejich zralost poznáte tak, že začíná praskat kolem stopky a na poklep zní dutě. Pak je vhodný ke konzumaci. Vzhledem k jejich blahodárnému účinku na náš organismus si jich v létě dopřejte opravdu hodně.

Uložit

Uložit




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.