Jak pěstovat lilek

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 28. 07. 2016,  0x


Lilek grilovaný, zapečený či smažený, co říkáte, nezačínají se vám sbíhat sliny? Co takhle ale vypěstovat si svůj vlastní… plný vitamínů a minerálních látek? V dnešním článku si povíme, jak na to. Nejedná se totiž o nic složitého, jak by se na první pohled mohlo zdát. Důležité je však dodržovat určité zásady.

Základní podmínky pro pěstování lilku

Díky svému tropickému původu má lilek vysoké nároky na teplo a slunce. Proto je nejlepší pěstovat lilek ve skleníku.

Kdy a jak vysévat lilek

Důležité je začít s výsevem semen nejpozději do poloviny března. Semínka zasejte do kvalitního výsevního a stabilně vlhkého substrátu. Co se týče místa, položte je nejlépe někam k oknu, kde se teplota pohybuje minimálně okolo 25°C. Než lilky vzejdou, trvá to přibližně 10 – 18 dní, potom je nutné rostlinky přesadit do výživnějšího substrátu, a to nejlépe každou rostlinku do zvláštního květináče. Sazenička tak bude mít dostatek místa pro své kořeny.

Další kritéria pěstování lilku

Po zdárném zakořenění je nutné zajistit maximum slunce, pravidelnou zálivku a přihnojování hnojivem s dusíkem. Od konce dubna až poloviny května můžete lilky přesadit do skleníku. Důležité je dodržovat vzdálenost 40 cm a nechat jen čtyři hlavní výhony. Postranní nezapomeňte vyštípat.

U lilku buďte velice opatrní na průvan, neboť jej nemá rád. Zároveň však skleník větrejte a zajistěte tak opylení včelami.

Sklizeň lilku

Obecně je doporučeno nechat 4 – 7 plodů, zbytek odstraňte. Jakmile se začnou tvořit plody, rostlina zvyšuje svoje nároky na vlhkost, proto ji více zalévejte, pokud možno ne příliš studenou a tvrdou vodou. Jakmile je slupka lilku tuhá a lesklá, můžete sklízet. Dejte si však pozor, pokud byste nechali plody na rostlině příliš dlouho, mohou zhořknout.

Plody obsahují mnoho vitamínů jako například A, B a C a také minerály draslík, fosfor, hořčík, měď, sodík, zinek a železo. Pod slupkou je ukryto nejvíce rutinu, což je látka, která zpevňuje cévy, a proto lilek před konzumací rozhodně neloupejte.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.