Jak pěstovat levanduli na zahradě

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 15. 04. 2016,  0x


Když zavane vůně levandule, člověk si hned představí dovolenou v jižní Francii, v ruce skleničku dobrého červeného vína - zkrátka chvíli pohody. Proč si však tento pocit nedopřát i u vás na zahradě? Pěstování levandule není nikterak náročné… když ovšem víte jak na to.

Praktické rady pro pěstování levandule na zahradě

Levandule vyžaduje slunné místo, neboť sluníčko ji dodává krásnou fialkovou barvu a intenzivnější aroma.

Levanduli můžete pořídit buď ve formě semen, u kterých samozřejmě chvíli trvá, než vám vyrostou v krásnou a voňavou rostlinu, nebo jako sazeničky. Ideálním obdobím pro výsev semen jsou podzimní měsíce září a říjen, kdy je můžete sázet přímo do záhonu. Pokud to však necháte na jaro, sázejte semena levandule v průběhu února a března nejprve do truhlíku. Jakmile se venku oteplí, můžete vzrostlé sazeničky přesadit do otevřeného záhonku.

Co se týká hloubky výsevu, ta by se měla pohybovat okolo jednoho centimetru. Jakmile rostlinka vyroste do přibližně dvaceti centimetrů, je nutné ji přibližně v polovině seříznout. Díky tomu se vám dále krásně rozvětví. Jak už jsme se ale zmínili výše, levandule nepatří mezi rychle rostoucí rostliny, zvláště během svých prvních dvou let. Na krásnou a košatou levanduli se tak můžete těšit přibližně za čtyři roky. Ale i tak stojí za to si počkat!

Jednodušší je však pořídit si přímo sazenice levandule, které je možné vysazovat v průběhu celého roku. Při jejich výsadbě mějte na paměti, že je třeba dodržovat odstup alespoň šedesát centimetrů. Pokud byste si ale rádi udělali z levandulí třeba živý plot, dejte je samozřejmě blíže k sobě.

Péče o levanduli na zahradě

Ačkoliv jsou levandule velice odolné a zvládnou i mrazy, na zimu je raději zakryjte chvojím nebo suchým listím.

Vždy na začátku jara je u levandule dobré provést pravidelný sestřih. Levandule potřebuje zkrátit poměrně výrazně - asi o jednu třetinu. Nicméně nikdy nezasahujte až do starého dřeva! Další sestřih vyžaduje levandule po odkvětu, tentokrát se však jedná jen o mírné zkrácení.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.