Jak pěstovat květinu voskovka

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 29. 04. 2016,  0x


Ačkoliv se jí lidově říká voskovka, oficiálním názvem této oblíbené rostliny je hoya carnosa neboli hoya masitá. Přestože se rostlin hoya nachází ve světě na dvě stě druhů, jen šest se jich dá vypěstovat v našich podmínkách. Zajímavostí je, že pouze jednomu druhu hoya - voskovce se daří coby pokojové rostlině. V dnešním článku se proto zaměříme na to, jak se starat o tuto krásnou rychle rostoucí pokojovou rostlinu.

Co je třeba pro pěstování voskovky

Všechny stávající i budoucí pěstitele voskovky určitě velice potěší, že se jedná o poměrně nenáročnou rostlinu. V první řadě je třeba počítat s tím, že voskovkám svědčí sluníčko a teplo. Jestliže máte možnost, umístěte ji na okna nebo do prosvětlené části bytu, která je nasměrovaná na jih. Dobře se jí ale bude dařit i na místě orientovaném na východ, jihovýchod či západ. Nikdy ji však nevystavujte přímým slunečním paprskům. Hrozilo by totiž, že dojde ke žloutnutí nebo dokonce ke spálení jejich listů. Co se týče teploty, voskovky nejsou na teplo nijak zvláště náročné. Vyhovuje jim obvyklá pokojová teplota. Ideální je ale kolem 22 °C - 25 °C. Maximální teplotní rozmezí je však 15 °C - 28 °C.

Méně zdatní či časově vytížení pěstitelé určitě uvítají, že substrát pro pěstování voskovek lze naprosto běžně sehnat v každém lepším zahradnictví. Aby se však vaší voskovce opravdu dařilo, je dobré zakoupený substrát ještě sterilizovat, a to při 200 °C po dobu přibližně 10 minut. Pokud byste se však chtěli o voskovku postarat sami, můžete si připravit svůj vlastní substrát. A co k tomu budete potřebovat? Rašelinový substrát, humus, písek, lehkou drnovku a listovku. Všechny tyto suroviny smíchejte rovným dílem.

Jakmile máte pro voskovku vhodný substrát, je na řadě správná zálivka. Ta by měla být pravidelná. Výhodné rovněž je mít v květináči umístěnou i drenáž, která nasaje přebytečnou vodu. Vyhnete se tak případnému uhnívání kořenů. Pokud jde o listy, je dobré je lehce rosit například pomocí rozprašovače vody. Pamatujte však, že květy by do styku s vodou neměly přijít! Jestliže v zimním období netopíte v místnosti, kde je voskovka, omezte zálivku. Voskovka při nižší teplotě tolik vody nevyžaduje. Kromě pravidelné zálivky je třeba voskovku také přihnojovat. Ideální je, když zvolíte speciální tekuté hnojivo určené přímo voskovkám. Od jara do podzimu se nemusíte bát přihnojovat ani každých čtrnáct dní.

V případě, že se bude vaší voskovce dobře dařit, po dvou až třech letech ji přesaďte. Při té příležitosti si můžete voskovku taktéž rozmnožit. Toho docílíte pomocí stonkových řízků s jedním párem listů. Pokud jde o teplotu, rostlinka zakořeňuje kolem 20 °C až 25 °C. Jakmile stonky zakoření, vysaďte je do květináčů po dvou až třech rostlinkách.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.