Jak pěstovat kiwi

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 4. 08. 2016,  0x


Kiwi, ovoce plné vitamínu C, pochází z Číny. Jak vypadá a chutná kiwi jistě každý ví, ale možná nevíte, že si kiwi můžeme vypěstovat i v našich podmínkách a není to ani tak složité. Když budete dodržovat pár tipů a rad, můžete se v létě nadopovat vitamíny z vlastnoručně vypěstovaného kiwi.

Proč pěstovat kiwi

Kromě vitamínu C kiwi obsahuje taktéž draslík a rozpustnou vlákninu, a proto dobře působí na krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Kiwi má skutečně pozitivní účinky na nás organismus. Například podporuje tvorbu hormonů, které jsou zodpovědné za dobrou náladu, posiluje imunitní systém a zlepšuje zrak. Pro studenty obzvláště v době zkouškového období je vhodné jíst kiwi pravidelně, jelikož snižuje stres a pomáhá se lépe soustředit.

Zásady pro pěstování kiwi

Nejvhodnější odrůdou a zároveň nejodolnější je minikiwi neboli aktinidie význačná. Tato odrůda může být venku i přes zimu. Jakmile máte doma koupená semena, můžete je zaset do květináčků, a to kdykoli během celého roku. Ven vždy ale sázejte až vzrostlé sazeničky.

Semena jemně vtlačte do substrátu tak, aby se nevyplavila. Teplota vhodná pro klíčení se pohybuje mezi 18 – 22 °C, přičemž semena vám vyklíčí přibližně po 4 – 6 týdnech. Sazeničky zasaďte ven až po ledových mužích.

Kiwi vyžaduje dobře propustnou půdu s dostatkem draslíku, hořčíku a vápníku, neboť se jedná o látky, které jsou důležité pro plození. Kiwi rovněž potřebuje oporu. Pokud máte na zahradě pergolu, jedná se o ideální místo pro vaše kiwi. Jednak pergolu krásně ozdobí, a jednak budete mít chutné plody na dosah. Sazenice je nutné rozmístit od sebe 2 – 4 metry. Až kiwi dosáhne velikosti alespoň 1 metr, je potřeba jej zaštípnout. Kiwi tvarujte přibližně 3 krát ročně. Jedině tak se vám pěkně rozroste. Kořeny kiwi jsou citlivé na stojaté vody, proto si na to dávejte pozor. Jinak by vám rostlina uhynula.

Sklizeň kiwi

Plody dozrávají až na podzim, proto je důležité vybrat místo s dostatkem slunce a světla po co nejdelší období. V době dozrávání plodům kiwi nevadí, když přijde mráz. Dokonce se nočními mrazíky zvyšuje koncentrace cukrů a vitamínů v plodech.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.