Jak pěstovat hortenzie

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 31. 07. 2016,  0x


Hortenzie jsou velmi oblíbené nejen pro své nenáročné pěstování ale pro hlavně krásně barevné květy. Věděli jste, že existuje přes 90 druhů hortenzií? Mohou se pěstovat jak v květináčích tak na záhoncích. Ačkoliv je jejich pěstování poměrně nenáročné, aby vám hortenzie pěkně kvetla, je potřeba dodržet několik základních pravidel.

Kde hortenzie pěstovat?

Hortenziím vyhovuje stinnější místo, a proto ji zasaďte tam, kde nesvítí slunce přímo. Hluboký stín ale také není úplně to pravé ořechové. Hortenziím tak nejvíce svědčí polostín s rozptýleným světlem.

Sazeničky zasaďte do mírně kyselé půdy s pH 5 – 6,5. Důležité pro tak mohutné keře je zasadit je do lehké a dobře propustné půdy bohaté na živiny, jelikož při svém růstu mají hortenzie velkou spotřebu. Pokud si nejste zeminou jistí, kupte si substrát určený přímo pro hortenzie. Zajímavostí je, že modře zbarvené květy potřebují pH půdy 3,5 – 4,2, proto je dobré do zeminy přidat kamenec amonnohlinitý.

Hortenzie totiž velice citlivě reaguje na pH půdy a podle toho se také zbarvuje. Pokud udržíte pH v rozmezí 3,5 – 4,5, budou se vám květy zbarvovat modře či fialově, pH 5,5 – 6,0 způsobí růžové a červené zbarvení květů. Pozor na neutrální pH 6,5 – 7,0, které hortenziím škodí a způsobuje žloutnutí jejich květů.

Pravidla pěstování hortenzií

U hortenzií je nutné dávat si pozor i na zálivku. Jedná se o keř, který vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku. Nesmí se stát, že by kořeny hortenzie přeschly. V zimě ale zalévejte hortenzii jen tak, aby kořeny nevyschly. Hortenziím nevyhovuje tvrdá vody, ideální je pro ně měkká dešťová voda. 

Další zásadou, kterou je potřeba dodržovat, je přihnojování. Nejlepší formou jsou kapalná hnojiva. Hortenzie však přihnojujte jen do doby, než začnou kvést. Poté přihnojujte až v září. Pokud se vám zdá, že vaše hortenzie kvetou méně, než ty sousedovy, může to být způsobeno několika důvody jako například nadměrné hnojení, vlhko během kvetení či špatně provedený zkracovací řez. Rovněž si pamatujte, že hortenzie se nestříhají na jaře nebo podzim, připravili byste se tak o bohatě rozkvetlé keře.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.