Jak pěstovat bazalku v květináči

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 8. 08. 2016,  0x


Vzhledem k tomu, že vaření s čerstvými bylinkami získává na čím dál větší popularitě, není nadto mít doma vždy po ruce čerstvé a voňavé bylinky. V dnešním článku se proto dozvíte, jak si jednu z nich vypěstovat v květináči… řeč je o bazalce.

Proč pěstovat bazalku

Bazalka je nejen velice chutné a aromatické koření, bez kterého by se absolutně neobešla italská kuchyně, ale má také léčivé účinky na náš organismus. Věděli jste, že bazalka usnadňuje odkašlávání, podporuje činnost ledvin nebo dokonce navozuje lepší náladu? Mimo to zlepšuje činnost střev a dodává chuť k jídlu. Pokud vás tyto řádky přesvědčily, že i vy chcete mít v květináči tuto léčivou bylinku, pusťte se směle do toho, není to náročné.

Pěstování bazalky v květináči

Předpěstovanou bazalku si dnes můžete bez problémů koupit téměř v každém supermarketu. Nejen bazalka ale i další takto koupené bylinky jsou určené k jednorázové spotřebě. Pokud se s tím však nechcete jen tak smířit, doporučujeme ji co nejdříve přesadit do rozměrnějšího květináče s čerstvým substrátem. Bazalka potřebuje pomalou aklimatizaci. Jestliže byla nějakou dobu v supermarketu položena někde v tmavém regálu, nedávejte ji doma na přímé sluníčko. V případě, že dodržíte tato dvě pravidla, může se vám podařit udržet při životě i bylinky ze supermarketu. Mnohem lepší je ale samozřejmě vypěstovat si ze semene bylinky vlastní.

Pěstování bazalky ze semínka

Nejdříve si připravte dostatečně velkou nádobu a pořiďte kvalitní humózní zeminu. Semínek do květináče zasaďte přiměřeně, každé přesazování totiž bazalka snáší špatně. Květináč by rovněž měl mít odtokové otvory, aby kořeny nezahnívaly. Bazalka je velice žíznivá rostlinka, ale pozor na nadbytečnou zálivku. Bazalka není nikterak náročná na živiny, a proto ji nemusíte přihnojovat. Ze škůdců ji mohou nejčastěji ohrožovat mšice.

Sklizeň bazalky

Aby se bazalce dařilo, potřebuje dostatek slunečních paprsků. Čím více je na slunci, tím aromatičtější bude. Lístky bazalky můžete sklízet po celou dobu vegetace. V době květu ale skliďte vše, neboť má v sobě nejvíce tělu prospěšných látek.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.