Jak pěstovat a sázet jahody

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 10. 05. 2016,  0x


Ačkoliv není problém sehnat v obchodech jahody po celý rok, domácí jsou zkrátka domácí. Jestliže máte alespoň malý záhonek, tak neváhejte a vypěstujte si toto sladké, šťavnaté a voňavé ovoce, který každý miluje!

Výběr odrůdy, místa a půdy pro pěstování jahod

V případě, že chcete pěstovat jahody, není zapotřebí velkého místa. I proto se dají jahody pěstovat na terase, balkonech nebo v závěsných květináčích. Co ale jahody opravdu potřebují, je slunné stanoviště a dobře vyživená půda. Ideální je dobře propustná hlinitopísčitá zemina, která obsahuje dostatek humusu. Můžete použít i zahradnický substrát.  Vzhledem k tomu, že jsou jahody opravdu náročně na živiny, počítejte s použitím pěti až deseti kilogramů hnoje nebo kompostu na jeden metr čtvereční.

Se sázením jahod souvisí i výběr vhodného druhu. Volit můžete ze dvou základních, a to jahod zahradních a lesních, přičemž u jahod zahradních ještě rozlišujeme takzvané jednouplodící jahody, stáleplodící jahody, které slibují několik sklizní do roka, a v neposlední řadě měsíční jahody, které plodí za předpokladu dodržení určitých podmínek dokonce jednou do měsíce.

Další pravidla pěstování jahod

Dalším krokem v pěstování jahod je pravidelná mělká okopávka. Taktéž nezapomínejte na odstraňování plevele, který by mohl jahodám brát živiny. Pokud nechcete vysazovat jahodník na klasický volný záhon, můžete si vypomoci i černou fólií. Její podstatnou výhodou je, že drží teplo a zároveň vlhko. Díky tomu nemusíte jahody tolik zalévat. Zároveň vám odpadá práce s odstraňováním plevele a okopáváním půdy. Vzhledem k tomu, že jsou jahody pod folii umístěny do takzvaných hrůbků, voda může stékat do rýh. Tím se na rozdíl od klasického rovného záhonu sníží i riziko vzniku houbových onemocnění. Černá folie má však nevýhodu v tom, že odnože samy od sebe nezakoření. Proto pokud chcete rozšířit váš jahodový záhonek, zasaďte odnož do kelímku nebo květináče s hlínou a nechte jej zakořenit. Na jaře jej můžete zasadit do vašeho jahodového záhonu.

Kdy a jak sázet jahody

Jahody je možné pěstovat buď ze semen, nebo ze zakoupených sazeniček. Výhodou semen je, že víte, jakou sazeničku jste si vypěstovali. To u kupovaných bohužel nevíte a mnohdy si na váš záhonek dovlečete i nepříjemné choroby. Co se týče semen, pro jejich výsadbu jsou nejvhodnější měsíce duben a květen. Semena vysévejte vždy na povrch substrátu. Jestliže si chcete nejprve předpěstovat sazeničky, semena nezahrnujte hlínou, pouze je lehce stlačte a nakonec přikryjte fólií. Sazenice jahod je dobré vysazovat koncem léta, ideálně na přelomu srpna a září. Pokud to však nestihnete, nechte do na jaro.

Pamatujte si, že sazeničky jahod není dobré sázet během horkých dnů. Proto vždy vyčkejte ideálně do večera, až sluníčko zaleze. Čerstvě vysázené jahody vydatně zalévejte do té doby, než zakoření. Poté můžete zálivku lehce ubrat.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.