Jak odstranit zápach z pračky

Praktické rady

Přidal janapk, dne 27. 04. 2016,  0x


Pračka se na první pohled zdá v pořádku, prádlo po vyprání vyndáte čisté a voňavé, a přesto je z pračky cítit nepříjemný zápach? Co ho způsobuje a jak se zápachu zbavit? Nejčastější důvod, proč se zápach v pračce tvoří, je fakt, že s dnešními pracími prostředky pereme při nízkých teplotách.

Nejsnadnější odstranění zápachu v pračce

Pokud občas vyperete třeba utěrky na vyšší teplotu, než na 60°C, zápach jako zázrakem zmizí. Tvoří se totiž usazováním zbytků pracích prostředků a nečistot, které se při nízkých teplotách zcela nerozpustí a voda je neodplaví. Praní při nízkých teplotách je sice šetrné k prádlu a ke spotřebě energie, ale pračce až tak neprospívá.

Někteří výrobci praček už přidávají program na vyčištění pračky. Jde o krátký cyklus, kdy se voda ohřeje až na 70°C a tím rozpustí a odplaví všechny usazeniny. Doporučují tento čistící program i v případě, že se v pračce dlouho nepralo. V zásadě by se vyšších teplot mělo použít asi čtyřikrát do roka. Na trhu jsou i pračky s čištěním párou.

Jak na zápach z pračky, když nepomůže vyšší teplota vody?

Jestli se po pracím cyklu při vyšší teplotě zápachu nezbavíme, je příčina jinde. Nejpravděpodobněji za to může usazený vodní kámen.

Odstranit vodní kámen z pračky můžeme několika jednoduchými způsoby, účinný je například obyčejný ocet. Nalijte asi 1 - 2 litry octa do zásobníku nebo přímo do bubnu a zapněte prací program na vyvářku. Perte naprázdno nebo jen se starším hadrem, který zachytí případné nečistoty. Ocet navíc výborně pohlcuje i zápach. Můžete také prací cyklus po ohřátí vody na půl hodiny zastavit, nechat ocet působit, pak dál pokračovat do konce programu.

Dalším vhodným pomocníkem je soda. Používá se ke změkčení vody, ale i k odstranění vodního kamene. Je možné ji přidat do pracího cyklu k prádlu, opět je vhodná na probělení utěrek, nebo ji použít bez prádla, jen na pročištění pračky.

Pravidelné čištění pračky bychom rozhodně neměli podceňovat. Pár jednoduchých kroků nám ušetří nemalé peníze za opravu nebo dokonce za koupi nové.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.