Jak odstranit vodní kámen z potrubí

Praktické rady

Přidal janapk, dne 27. 04. 2016,  0x


Kromě estetického hlediska představuje vodní kámen zásadní problém ve spotřebičích na vodu napojených, v rozvodu etážového topení a v potrubí vodovodního řádu. Usazeniny na těchto místech způsobují závažné komplikace, od poškození pračky, myčky, bojleru nebo kotle k zanášení a špatné průchodnosti potrubí s teplou vodou.

Jak zabránit usazování vodního kamene

Abychom zabránili problémům způsobených usazováním vodního kamene, je nutné vyřešit změkčení vody. Způsoby změkčování jsou dva: buď z vody úplně odstraníme minerály obsahující vápník a hořčík, nebo změníme formu, v níž se tyto dva prvky ve vodě nachází. Před aplikací některého z dostupných změkčovačů je důležité si uvědomit, k čemu bude změkčená voda sloužit. Pokud ji chceme dál používat ke konzumaci, je nutné minerály ve vodě zachovat. Vodu, ze které minerály odstraníme, můžeme dál používat jen jako užitkovou.

Asi nejefektivnějším a zároveň finančně zajímavým způsobem je elektronický odstraňovač vodního kamene. Velkou výhodou v tomto případě je, že není nutný zásah do rozvodů vody.

Dalším způsobem je změkčení pomocí katexového filtru, kde jsou ionty draslíku a vápníku zaměňovány za sodík.

Také dávkování fosforečnanů je často užívaný způsob. Vychází ze schopnosti fosforečnanů vázat na sebe vápník a hořčík a tím vodu významně změkčit.

Je nutné si ale uvědomit, že z dlouhodobého hlediska není vhodné vodu se sodíkem nebo fosforečnany konzumovat.

Způsoby odstranění vodního kamene usazeného v potrubí

Pokud už se v potrubí vodní kámen usadil, máme v podstatě jen dvě možnosti: použití chemie nebo fyzikální odstranění vodního kamene. Na odstranění kamene z horkovodní soustavy je účinný například Fernox DS-3.

Fyzikální odstranění je na bázi použití permanentních magnetů v potrubí. Nevýhodou je nutnost instalace do potrubí, ideálně by měl instalaci provést odborník. Také je nutný určitý minimální průtok vody, aby magnet fungoval správně.

I v případě odstranění je tak nejvhodnější řešení pomocí přístroje vytvářejícího střídavé elektromagnetické pole.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.