Jak odstranit starou malbu

Malování pokojů

Přidal janapk, dne 16. 05. 2016,  0x


Než začneme malovat pokoj, je nutné si zdi na malbu připravit. Není nic horšího, než když pod novým nátěrem prosvítá stará malba nebo když se olupuje. Také špína na zdech, jako například saze, mohou novou malbu znehodnotit. Na to vše myslíme dřív, než se do malování pokoje pustíme.

Odstranění staré malby

Nejdříve zhodnotíme, jak silná je vrstva starých nátěrů. Podle toho určíme, jestli je možné malbu rozmýt, oškrabat na sucho, nebo bude nutné škrábat mokrou cestou.

Omytí stěn postačí, jestliže je původní malba světlá a vrstva není tak silná, aby se olupovala. Zdi můžeme omýt i v případě, že vrstva starších nátěrů sice je vyšší, ale my nechceme škrábat, jen zpevnit penetrací.

Suché škrábání volíme tam, kde je stará malba znečištěná sazemi. Použijeme hrubou houbičku nebo plastovou drátěnku. Prach rovnou vysáváme vysavačem. Je to metoda zdlouhavá, ale rozhodně se vyplatí silně zašpiněnou malbu sundat.

Nejčastěji se staré malby zbavujeme mokrým škrábáním. Zvlášť tam, kde je silná vrstva starých nátěrů nebo se na původní nátěr nechytne nová malba, je škrábání až na omítku nezbytné.

Zdi pořádně namočíme štětkou nebo válečkem tak, aby prosákla všemi vrstvami a staré malby uvolnila. Stahujeme malířskou škrabkou, která má zaoblené rohy. Tím se vyhneme škrábancům a rýhám na podkladu. Podle potřeby následně použijeme penetraci, aby nová malba lépe přilnula.

Jak odstranit malbu latexem

Dříve se na zdi v kuchyni nebo koupelně používaly latexové barvy. Jejich výhodou bylo, že se daly v případě potřeby omýt, aniž by se nátěr poškodil. Problém nastává, pokud chcete takovou zeď vymalovat jinou, než latexovou barvou. Barva na ní nedrží a seškrabat latex ze zdi je skoro nemožné.

Jak tedy na něj?

Tady asi babské rady moc nezmůžou, ale všechny vychází z nahřívání latexového nátěru a následného sloupnutí nebo seškrábání. Dnes je mnohem účinnější použít parní čistič, kterým latex nahřejeme, nebo opálíme horkovzdušnou pistolí. Je možné i použití brusného kotouče a zdi zbrousit. V takovém případě ale pozor: prach by mohl poškodit motor brusky.

Pokud to nejde jinak, zvolíme penetraci na nesavé podklady.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.