Jak odstranit smůlu nejen z oblečení

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 18. 04. 2016,  0x


Rozhodli jste se využít krásného počasí a vydali jste se na procházku i se svými ratolestmi, které již po chvíli ozdobily své kalhoty nepříjemnou smůlou? Smola neboli lidově smůla je pryskyřice, kterou produkuje mnoho rostlin a stromů - zvláště jehličnanů, a která má široké využití v průmyslu. Bohužel odstranit ji z oblečení není vůbec jednoduchý úkol. Ovšem není to ani nemožné…

Co vše je k odstranění smoly z oblečení potřeba?

Mezi základní pomocníky, které je dobré mít při boji se smolou na oblečení po ruce, patří olej, mýdlo a odlakovač na nehty. Vhodný je však zároveň i terpentýnový olej, líh, ocet, obyčejná francovka, tea tree olejíček nebo kolínská voda.

Jak odstranit smůlu z oděvů?

Jestliže máte na oblečení pouze malý flek od smoly, sáhněte po klasickém odlakovači na nehty a nějakém hadříku, který v něm namočíte. Poté stačí postižené místo lehce drhnout. V případě, že by se smůla stále nechtěla pustit, můžete vyzkoušet také líh, aceton nebo francovku. Kdyby ani tento postup nezabral, pravděpodobně máte smůly na šatech více, než se původně zdálo. Nicméně žádný strach. Místo se smolou potřete olejem. Nechte chvíli působit a poté si vezměte na pomoc mýdlo. Posledním krokem je ruční praní v horké vodě s pár kapkami terpentýnového oleje. Tentokrát byste se měli smoly z vašeho oblečení zaručeně zbavit.

Jedním z dalších tipů je i použití žehličky. Podobně jako u potřísnění voskem vezměte dva savé papíry, mezi které vložte část oblečení, kde je smola. Toto místo následně přes papír několikrát přejeďte žehličkou. Smola by se měla přilepit na savé papíry. Tento postup můžete zkusit i po výše uvedeném vyprání oblečení v horké lázni s terpentýnem. Ačkoliv se vám může zdát tento postup poněkud zdlouhavý, s výsledkem byste měli být spokojeni.

Odstranění smůly z jemného oblečení

V případě jemného oblečení byste však mohli zmíněným čištěním způsobit více škody než užitku. Zvláště pokud se jedná o materiály, jako je například hedvábí či šifon. Jestliže jste si smolou zašpinili právě takové oblečení, postupujte při odstraňování smůly velice opatrně. Ideální je umístit pod skvrnu od pryskyřice několik vrstev papírových utěrek a pomocí vatových tamponků namočených v lihu či francovce smolu opatrně odstranit. Poté si vatičku ještě namočte v obyčejné vodě a znovu projeďte postižené místo. Nakonec oblečení ručně vyperte ve vlažné vodě nebo klasicky v pračce. 

Zajímavým řešením problému se smolou je i přiložení pár kostek ledu na místo se smolou. Jakmile smola zatuhne, zkuste ji za pomoci nožíku odstranit. Postupujte však velice pomalu, abyste neponičili textilní vlákna či dokonce neprotrhli daný oděv. Flek, který zůstal po odstranění smoly, můžete ještě potřít tea tree olejem. Jakmile se vsákne do oblečení, vezměte si ještě vatu namočenou do octa a opět skvrnu přejeďte. Nakonec oblečení nechte pořádně proprat v pračce.

 

V případě, že máte smůlu i na rukou, rychlým řešením je promnout si v rukou obyčejný kuchyňský olej a poté si ruce klasicky umýt mýdlem. Smola by měla z rukou jednoduše zmizet.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.