Jak odstranit skvrny z vosku

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 22. 04. 2016,  0x


Kdo by je nemiloval? Svíčky jsou krásné, voňavé, uklidňující a v neposlední řadě navozují příjemnou atmosféru, a proto nechybí téměř v žádné domácnosti. Není tak nic překvapujícího, když se čas od času vosk ze svíčky dostane na ubrus, koberec, oblečení, pohovku, podlahu či další předměty. Zajímá vás, jak si s voskem poradit?

Odstranění skvrn z vosku z ubrusu i oblečení

Jedním z nejčastějších případů nehod s voskem je rozteklá svíčka právě na ubrusu. U vosku je svým způsobem výhodou, že se nevsakuje do textilie podobně jako například káva či krev, které způsobují nepříjemné fleky. Jakmile vosk ztuhne a věřte, jedná o velice krátkou dobu, připravte si nějaký ostřejší předmět - ideálně kuchyňský nebo příborový nožík. Za jeho pomoci se pokuste skvrnu odstranit. Jde to poměrně snadno. Bohužel ale většinou i po seškrábnutí vosku zůstává na postiženém místě ještě mastný flek. Proto dejte ubrus ještě na chvíli do mrazáku. Po přibližně půl hodině ubrus z mrazáku vyndejte a zbývající vosk ručně vydrolte. Poté ubrus ještě vyperte. Po skvrně od vosku byste již neměli najít žádné známky. Tento postup můžete rovněž využít i u oblečení. Jen v případě použití nožíku buďte opatrní, abyste nepoškodili textilní vlákna.

Jestliže se vám nechce čekat, než vosk v mrazáku ztuhne, můžete si vzít na pomoc papírové kapesníčky a žehličku. Na místo se skvrnou od vosku položte papírový kapesníček a přes něj ještě přehoďte bavlněnou látku - postačí například utěrka. Poté přichází na řadu žehlička, kterou skvrnu přejíždíte do té doby, než flek úplně nezmizí.  Co se týče teploty žehličky, volte raději nižší, aby se látka nijak nepoškodila. Jestliže vám na ubruse či oblečení ještě zůstane nějaká mastnota, přeperte daný kousek v mýdlové vodě či jej rovnou hoďte do pračky.

Kromě žehličky můžete na ubrus i oblečení taktéž použít vařící vodu, která vosk dokonale rozpustí. Příliš horká voda však některým látkám moc nesvědčí, tak dejte pozor, abyste si kromě skvrny nepřidělali ještě další nepříjemnosti v podobě úplně zničeného oblečení.

Zbavte se voskových skvrn z koberce

Jestliže vám vosk zašpinil nejen ubrus ale i koberec, můžete si vypomoci stejně jako v případě textilií savým papírem a žehličkou. V případě, že se bojíte, že teplota žehličky by mohla koberci uškodit, můžete zvolit šetrnější alternativu v podobě fénu na vlasy. Jakmile z koberce odstraníte většinu vosku, přichází na řadu vypořádat se ještě s flekem. Ten by měl dobře pustit po aplikaci mýdlové vody nebo prostředku na nádobí.

I na vosk na koberci působí stejně dobře jako u ubrusu nebo textilie led. Koberec bohužel jen tak nikdo do mrazáku nestrčí, dobře vám však poslouží i kostky ledu, které pokladete na postižené místo a necháte vosk pořádně ztuhnout. Následující postup je už stejný jako v případě ubrusu nebo oblečení.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.