Jak odstranit škrábance na skle

Praktické rady

Přidal janapk, dne 1. 09. 2016,  0x


Když se objeví rýha na skleněném stolku nebo na stěně akvária, je to hodně nepříjemné. Když si poškrábete čelní sklo automobilu v zorném poli, je to už skoro tragédie. Škrábanec vás obtěžuje při každé jízdě a máte chuť vyměnit celé sklo. Jenže to přece jen to není levné.

Naštěstí existují způsoby, jak se se škrábanci utkat.

Jak na jemné škrábance

Pokud je rýha malá a na pohmat neznatelná, stačí obyčejná zubní pasta. Naneste pastu na měkký hadřík nebo vatový polštářek a leštěte rýhu krouživými pohyby, dokud nezmizí. Takto se zbavíte i drobných škrábanců z displeje telefonu.

Z varné desky je odstraníte sodou rozmíchanou v trošce vody. Směsí vyleštěte zcela vychladlou desku dokud se rýhy nezbavíte. Případně je také možné použít leštící přípravek na kovové předměty.

Škrábance na dioptrických brýlích rozhodně svěřte optikovi. Váš zásah by mohl brýle nenávratně poškodit.

Odstranění rýhy z čelního skla je možné

Jestli máte škrábanec větší nebo hluboký, metoda asi nebude účinná a bude lepší poradit se v servisu, ale malé poškození vyřešit dokáže: na drobnější rýhu použijte leštící prášek na bázi ceria (například Ceroxid) nebo Glass-scratch, což je souprava na leštění skel diamantovým práškem.

Ceroxid je jedno z nejlepších leštidel na sklo i drahé kameny. V případě leštění větší plochy, jako je sklo auta nebo například akvária, je vhodné rozleštit prášek oxidu ceričitého za použití kotouče na vrtačku. Ruční leštění je dost zdlouhavé a pracné, ale výsledný efekt je stejný.

Souprava Glass-scratch obsahuje leštící kotouček napuštěný speciální abrasivní hmotou. Tímto přípravkem můžeme vyleštit škrábance i na televizi, na plexiskle, na optice a hlavně na autoskle. Je vhodné přikoupit si balení diamantového prášku navíc, vrstva z kotouče se postupně opotřebovává. Náklady budou i přesto mnohem nižší, než případná výměna skla.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.