Jak odstranit rez z kovu

Praktické rady

Přidal janapk, dne 25. 04. 2016,  0x


Kov je jedním z nejodolnějších materiálů a můžeme se s ním setkat téměř všude. Na vzduchu však může oxidovat a na jeho povrchu pak vzniká vrstva koroze – rez. Zvlášť ve vlhkém prostředí kovové předměty rychle rezivějí. Zpočátku to bývá problém spíš estetický, pokud ale necháme rez na kov působit dlouhodobě, může dojít k destrukci celého předmětu. Preventivním opatřením proti korozi bývají různé nátěry, které kovové předměty konzervují. Co ale dělat, jestliže se objeví rezavá skvrna?

Odstranění drobnější povrchové rzi

V drogeriích jsou dnes běžně dostupné různé chemické čističe, s kterými se rzi  poměrně snadno zbavíte.

Můžete také vyzkoušet některý z tipů, jak odstranit rez pomocí prostředků, které máte stále doma.

Jedním z nepostradatelných pomocníků, jímž spolehlivě odstraníte rez, je obyčejný ocet. Stačí předmět napadený rzí dát do lázně z vody a octu v poměru 1 : 2, případně ještě s kyselinou citrónovou v poměru 1 : 1 : 1. Předmět necháme namočený několik hodin, poté dočistíme drsnou stranou houbičky nebo kartáčkem.

Další účinný prostředek, který vás spolehlivě zbaví rzi na kovových předmětech, je prášek do pečiva. Předmět navlhčíme a posypeme kypřícím práškem. Po hodině opět dočistíme drsnou houbičkou. Stejným způsobem můžeme použít i jedlou sodu.

Překvapivě účinná je i coca cola. Díky obsahu kyseliny fosforečné, můžeme coca colu použít na odstranění rzi z kovu, stejně tak pomáhá odstranit rez i z plastů, keramiky nebo i oblečení. Stačí předmět do coca coly na chvíli namočit.

Jak odstranit rez z rozsáhlejší plochy?

Pokud je postižení většího rozsahu a v hloubce rez zůstane, můžete postupy, které jsou popsané výše zopakovat, dokud nevyčistíme předmět po celé ploše. Pravděpodobněji ale budeme muset rez odstranit mechanicky – broušením. K tomu můžeme použít brusný papír, ocelové kartáče nebo vrtačku s brusným kotoučem. Předmět obrousíme od rzi nahrubo, poté použijeme na dočištěná některý z uvedených prostředků.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.