Jak odbarvit omylem obarvené prádlo

Praktické rady

Přidal katerinadoul, dne 12. 05. 2016,  0x


Nechtěně obarvit prádlo se dříve nebo později zkrátka podaří každému. Ačkoliv se nejedná o nic dramatického, některých kousků oblečení je přece jen škoda se vzdát. Proto se dnes zaměříme na rady a tipy, jak odbarvit omylem obarvené prádlo.

Tipy na odbarvení obarveného prádla

Na obarvení bílého prádla nemusíte být žádný nešika. Stačí, aby se vám k várce prádla připletla jedna červená ponožka nebo jiný barevný kousek, a malér je na světě. Co se však týče odbarvení zabarveného bílého prádla, jedná se o menší průšvih. Jedním z osvědčených triků je máchání prádla v čerstvém mléce. Prádlo je v mléce ovšem nutné máchat do té doby, než zkysne. Poté jej důkladně vymáchejte a vyperte běžným způsobem. Skvrny od jiné barvy by měly být pryč.

Další postup je trochu radikálnější a bude k němu zapotřebí trochu chemie. Obarvené prádlo dejte do pračky a přidejte k němu savo. Dávka s množstvím přibližně jedno víčko bude pravděpodobně dostatečná. Pračku nastavte na program s předpírkou. Jakmile se prádlo dostatečně promíchá, vypněte program a prádlo nechte v napuštěné pračce se savem ideálně přes noc. Druhý den zapněte prádlo na program, který běžně využíváte. Vyprané prádlo pověste na vzduch a nechte dobře vyvětrat od typického zápachu sava. Jak už ale bylo zmíněno výše, savo je poměrně drastickým prostředkem. Pokud se tedy nejedná o stoprocentní bavlnu, mohlo by nadělat ještě více škody. Kromě sava můžete použít i odbarvovače nebo v případě bílého prádla bělidla. Někdy je však zapotřebí postup několikrát opakovat. I v tomto případě počítejte s tím, že je vyprané prádlo nutné pořádně vyvětrat.

Tip našich babiček

Pokud byste rádi vybělili bílé prádlo, vyzkoušejte starý osvědčený postup našich babiček. Jakmile venku vyleze sluníčko, rozprostřete si na zahrádce prádlo. Aby se vám však nezašpinilo od trávy, dejte pod něj nějakou plachtu nebo deku. Poté prádlo choďte pravidelně kropit a průběžně otáčet. Prádlo by mělo být krásně bílé, a to i bez použití chemie. K bělení prádla vám rovněž dobře poslouží i bílý ocet, který přidejte k praní místo aviváže. Vaše prádlo bude opět zářit sněhově bílou barvou.

Bělidla či prostředky na bílé prádlo nikdy nezkoušejte na zabarvené barevné oblečení. Obarvení vás bohužel nezbaví, pouze způsobí vyblednutí stávajícího odstínu.

Prevence před obarvením prádla

Abyste do budoucna předešli nepříjemnostem s obarvením prádla, nové prádlo vždy nejprve vyperte v ruce a až poté jej vložte do pračky. Případně perte oblečení rozdělené dle jednotlivých barev. Jedná se hlavně o výrazné barvy, které zvláště u méně kvalitního oblečení rády pouští. 

Rádi byste předem věděli, zda určité prádlo barví či ne? Kousek oblečení navlhčete a vložte jej mezi dva kusy bílé látky. Jestliže budou na bílé látce po chvíli vidět fleky, vyperte prádlo nejprve v ruce nebo k praní přidejte ještě 1 dcl bílého octa, který barvu dobře zafixuje. Poté už můžete dané oblečení bez obav prát s dalšími věcmi.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.