Jak namíchat maltu
Přidal katerinadoul, dne 9. 09. 2016, 0x
Chystáte se rekonstruovat či přistavovat? Pokud nejste profesionálové, určitě se vám bude hodit návod, jak správně namíchat maltu. Možná teď namítnete, že se dnes už dá koupit suchá maltová směs. Nevýhodou ovšem je, že u některých prací je potřeba ovlivnit vlastnosti malty, a tuto možnost máte jen tehdy, když si maltu namícháte sami. Maltu rozdělujeme podle účelu použití na zdící a omítkovou. Podle složení existuje malta vápenná, vápeno-cementová cementová a sádrová. Pro běžné zdění můžete použít vápennou maltu. Pokud potřebujeme větší pevnost, zvolte vápeno-cementovou či cementovou maltu.
Základní postup míchání malty
Maltu můžete míchat buď ručně, nebo za použití stavební míchačky. Postup se však trochu liší. Jestliže potřebujete menší množství malty, nasypte nejprve sypké části a prášková pojiva a až poté přidejte vodu a ručně míchejte. Jakmile máte směs rozmíchanou do tekuté konzistence, přidávejte další písek. Pamatujte na to, že malta nesmí být příliš řídká, aby nevytékala, a ani příliš hustá, neboť by se s ní špatně pracovalo.
Při větším množství malty je však dobré použít stavební míchačku. U ní je proces opačný. Nejprve do ní nalijte vodu a do ní za chodu přihazujte přísady.
Poměry míchání malty
Maltu musíte spotřebovat nejpozději do 3 hodin, proto raději míchejte maltu po menších množstvích. Při míchání malty je nejdůležitější zachovat poměr použitých přísad, který se samozřejmě liší u jednotlivých druhů.
Vápennou maltu si připravíte ze 3 dílů písku a jednoho dílu vápenného hydrátu nebo hydraulického vápna. Pro vápeno-cementovou maltu smíchejte 6 dílů písku, 1 díl cementu a 1 díl vápenného hydrátu. Cementová malta se namíchá ze 4 dílů písku k jednomu dílu cementu. Na přípravu malty použijte prosetý písek.
Použití jednotlivých druhů malty
Vápenné malty se doporučují při rekonstrukcích historických budov. Vápenná malta z hydraulického vápna se používá na vnitřní omítky tam, kde se zdivo nedotýká země.
Vápenocementové malty mají větší pevnost a hustotu a tím pádem menší elasticitu. Mají horší tepelně–izolační vlastnosti a nižší prodyšnost. A protože mají nižší stupeň nasákavosti, proto je lze použít i tam, kde se zdivo dotýká země. Jsou vhodné na jakékoli typy zdění a pro vnější i vnitřní omítky.
Cementové malty jsou nevhodné pro omítky. Jsou pevné a špatně izolují teplo. Používají se v místech, kde se předpokládá vysoká vlhkost nebo vyšší zatížení.
Namíchat si maltu svépomocí není určitě zase tak těžké. Je nutné dodržovat výše popsané zásady a hlavně poměry, aby vám vše drželo tak, jak má. Jestliže si nejste jistí, jaký druh malty kdy použít, poraďte se raději s odborníkem. Ale nezoufejte, když si na netroufáte namíchat maltu sami, stále je tu možnost zakoupit si připravenou směs, kterou podle návodu smícháte s vodou.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.