Jak namíchat beton
Přidal katerinadoul, dne 18. 05. 2016, 0x
Žádná stavba se pravděpodobně neobejde bez betonu, který tvoří základní stavební materiál. Beton je hlavní surovinou do základů, je využíván pro podlahy, schodiště, stropy, zídky, pergoly, chodníky či ploty. Jak je vidět, beton je důležitou součástí stavebních prací, a proto je nezbytné, aby byl kvalitní. O tom, jak bude beton pevný, stálý a jak dlouho vydrží, rozhoduje zejména správný poměr a kvalita surovin, ze kterých se beton vyrábí. V dnešním článku se proto podíváme, jak beton správně namíchat.
Základní suroviny pro míchání betonu
K základním surovinám pro výrobu betonu patří samozřejmě cement, voda a písek nebo drobné či hrubší kamenivo. Beton je však možné vylepšit i dalšími přísadami, které upravují vlastnosti výsledného betonu. Hlavním pojícím materiálem betonu je cement, který v kombinaci s vodou vytváří cementovou pastu, která na sebe nalepuje písek či štěrk a drží hotový beton pohromadě.
Jak postupovat při míchání betonu?
Co se týče množství, cement vůči písku a štěrku by měl být použit v poměru hmotnosti 1:2 až 1:3. Při míchání betonu ovšem mějte na paměti, že lopata cementu se nerovná lopatě písku, a proto je nutné řídit se hmotností, nikoliv objemem dané suroviny. Pozor ale na to, že i písek se může v různé části hromady lišit. Na povrchu je totiž obvykle suchý, zatímco uprostřed je spíše mokřejší a tedy i těžší.
Obecně platí, že čím více písku použijete, tím je nezbytné zvýšit i množství cementu, neboť se vám časem začnou neobalené částečky písku z betonu drolit a zkrátí se tak jeho životnost. Pokud jde o kombinaci písku a štěrku, míchejte je v poměru tři díly písku a po jednom dílu štěrku a cementu. S vodou je to zcela individuální. Každý písek je totiž jinak vlhký, a proto musíte množství vody odhadnout tak, aby beton nebyl příliš tuhý ani hodně řídký.
To, zda jste připravili kvalitní beton, poznáte mimo jiné i tak, že se v míchačce pěkně převaluje. Po té, co jej vysypete do kolečka, by vám měl vytvořit kužel, který drží pohromadě a neodděluje se od něj voda. V opačném případě je beton příliš řídký a po jeho ztvrdnutí by se mohl začít s velkou pravděpodobností drolit a praskat. Abyste předešli následným škodám, dejte si na přípravě samotné betonové směsi opravdu záležet!
Jak namíchat kvalitní a mrazuvzdorný beton?
Vzhledem k tomu, že beton je mnohdy využíván i ve venkovním prostředí, je zapotřebí, aby dobře odolal případným mrazům. Prevencí před praskáním z důvody mrazu je, aby vytvořený beton byl skutečně hutný a dobře promísený. Mimo to však můžete beton vylepšit různými provzdušňovacími přísadami či saponátem na nádobí, který vám v betonu vytvoří vzduchové bubliny. Na klasickou míchačku s objemem osmdesát litrů bohatě postačí jedna polévková lžíce obyčejného prostředku na nádobí. Tímto jednoduchým vylepšením můžete prodloužit životnost betonu až několikanásobně.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.