Jak na svilušky

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 14. 06. 2016,  0x


Snažíte se neustále pečovat o své krásné rostlinky? Ve skleníku trávíte každou volnou chvilku, ale přesto jste objevili nepříjemné svilušky? Jestliže jste již vyzkoušeli první pomoc v podobě chemických přípravků nebo byste se jim rádi vyhnuli, máme pro vás pár tipů, jak na svilušky pomocí osvědčených rad, a to i bez použití chemie.

Pryč se sviluškami ze skleníku i záhonů

Na první pohled mohou svilušky působit velice nenápadně, dokáží nás a hlavně naše rostliny pěkně potrápit. Co se týče jejich velikosti, dosahují přibližně půl milimetru. Základním poznávacím znamením svilušek je však osm nohou. Svilušky mohou být černé, hnědé, červené nebo světle zelené. Práci svilušek poznáte poměrně snadno, neboť rády napadají spodní strany listů. Mohou se tak na nich objevit nejen drobné skvrnky, ale taktéž jemné pavučinky. V důsledku napadení sviluškami listy dříve nebo později začnou hnědout a zasychat. Zajímavým a osvědčeným řešením proti sviluškám je nasazení dravého roztoče  - Phytoseilus persimilis, který se sviluškami živí. Ideální je nasypat jej společně s pilinovým substrátem. Tento způsob likvidace svilušek se však hodí především do skleníků.

Další tipy, jak se zbavit svilušek

Pokud máte svilušky i na venkovních záhoncích či na pokojových rostlinách, vyzkoušejte cibulový odvar. Připravte si slupky z několika cibulí a zalijte je vroucí vodou. Poté je nechte stát přibližně tři dny. Scezeným cibulovým odvarem důkladně postříkejte všechny rostlinky. Aby byl výsledek co možná nejlepší, nezapomeňte tento postup po pár dnech ještě zopakovat. 

Podobně účinný je na svilušky rovněž heřmánkový odvar, jehož příprava je opět velice snadná. Jedním litrem vroucí vody zalijte přibližně pět větších lžic heřmánku a nechte jej několik hodin vylouhovat. Poté odvar sceďte a ještě jej rozřeďte s vodou, a to v poměru 1:5. Tímto roztokem je dobré stříkat rostliny opakovaně po dobu tří týdnů - ideálně v rozmezí tří dnů.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.