Jak na sršně

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 10. 09. 2016,  0x


Trápí vás v okolí vaší chaty či domu sršně? I když nejste alergici, sršní píchnutí není příjemné a jistě si nechcete nechat kazit příjemné večerní posezení s rodinou bzukotem tohoto hmyzu. Sršní bodnutí není nebezpečné, dokonce obsahuje méně jedu než bodnutí od včely. Ačkoli patří sršeň k mírumilovnějšímu druhu hmyzu a zpravidla zaútočí až po vyprovokování, sdílet s nimi společný prostor, zvláště když máte malé děti, určitě nikdo z vás nechce. Dobrou zprávou je, že sršně nejsou zákonem chránění živočichové, a proto se odstraněním hnízda nedopustíte žádného přestupku. Horší zprávou je, že odstranění hnízda je značně obtížnou záležitostí, neboť sršni jsou aktivní i v noci. Nemůžete tak využít jejich neaktivity pro likvidaci. I přesto se však dnes podíváme na tipy, jak na sršně.

Tipy, jak se zbavit sršňů

Pokud vás trápí jen pár jedinců, kteří se živí ovocem z vašich stromů a ničí vám úrodu nebo vás obtěžují při posezení na terase, můžete zkusit nejprve vyrobit past. Na ovocné stromy nebo v místech, kde vás sršni obtěžují, pověste past vyrobenou z pet lahve. Z pet lahve uřízněte vrchní část s hrdlem a do spodní části dejte buď sladkou šťávu, pivo nebo ovoce, a poté odříznutý vršek otočte a vložte ho do spodní části. Sršni vletí dovnitř, ale díky úzkému hrdlu již nenajdou cestu ven. Různé pastičky a lapače můžete taktéž zakoupit v obchodech.

Samozřejmostí pro likvidaci sršnů je mít správný bezpečný oděv s dlouhými rukávy a kuklu k minimalizaci bodnutí. Pokud jste alergici, s likvidací sršního hnízda vám mohou pomoci specializované firmy. Za zásah firmy zaplatíte 1200 až 2000 Kč. Jestliže se hnízdo sršňů nenachází na veřejném prostranství, pomoc od hasičů nečekejte.

Pokud nechcete za zásah specializované firmy platit, pusťte se do likvidace sami. Nejlepší a nejbezpečnější je s tím začít na podzim, kdy celé hnízdo vymře a královna odletí. Zlikvidujte hnízdo, aby se tam na jaře nenastěhovala nová královna. Pokud nové hnízdo objevíte na jaře, hned jej zlikvidujte. S největší pravděpodobností je tam na začátku jara jen královna a nebude vám tedy hrozit žádné bodnutí.

Jak se zbavit sršňů pomocí chemie

Pro účinnou likvidaci hnízda existují i přípravky s podchlazovacím účinkem, pomocí kterých snížíte pohyblivost sršňů. Vybírejte hlavně přípravky s dalekým dostřikem, díky kterému zlikvidujete z bezpečné vzdálenosti i hnízda hůře dostupná. Pokud je hnízdo vybudované v zemi, stačí jej zalít vroucí vodou. Výborným pomocníkem při likvidaci sršní je i práškový přípravek, který můžete použít právě i z větší vzdálenosti a sršně jej zanesou dovnitř hnízda.

Pokud vás sršni nijak zvlášť neohrožují, neobtěžují a nemáte z nich panickou hrůzu, nechte si hnízdo na vaší zahradě, pomohou vám v boji proti hmyzu. Průměrné sršní hnízdo může zlikvidovat až 1 kg nepříjemného hmyzu za den, a to už je pořádné množství.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.