Jak na slimáky - hubení a ochrana proti slimákům na zahradě

Zahrada

Přidal janapk, dne 11. 05. 2016,  0x


Každé jaro znovu začíná nekonečný boj zahrádkářů se slimáky. Po několika mírných zimách se plzáci španělští, lidově zvaní slimáci, rozmnožili do takové míry, že představují hrozbu i v místech, kde donedávna nebyli. Pak stačí, aby zapršelo a máme jich plné zahrádky. Okusují salát, listy jahod i okrasné květiny. Nezastaví se před ničím.

Jak se chránit před slimáky

Stejně jako ve všem ostatním, i v boji s plzáky je nutné nepodceňovat prevenci. Aby neměli právě na té vaší zahrádce ideální podmínky, dodržte několik základních pravidel:

1. Zalévání

Zalévejte rostliny co nejvíce u kořenů. Zbytečné zvlhčování půdy kolem, hlavně automatickým zaléváním, připravujeme slimákům výborné podmínky pro přežití i pro pohyb.

2. Kompost

Kompost je výborný přírodní zdroj živin pro vaši zahradu, je to ale i místo, kde se plžům obzvlášť líbí. Měl by být proto zakládán co nejdále od záhonů.

3. Zábrany

Aby vám slimáci neokusovali úrodu, musíte jim zabránit v pohybu směrem k rostlinám. Docílíte toho několika způsoby:

- Vysypte si kolem záhonů cestičky z materiálů, po nichž se slimáci špatně pohybují. Může to být písek, štěrk, drcená kůra nebo piliny; ty je ještě vhodné polít kávou i s lógrem nebo některým nápojem typu cola, kofein je totiž pro slimáky účinným nervovým jedem. Další možné materiály jsou vápno, jehličí, popel, rozdrcené vaječné skořápky nebo sůl. Tam ale zvažte, jestli jsou pro vaši zahrádku vhodné.

- Účinný je měděný plech nebo drát kolem záhonků. Měď plže odpuzuje a k rostlinám se tak nedostanou.

- U nás zatím ne příliš rozšířenou, ale v zahraničí oblíbenou obranou proti slimákům jsou plůtky kolem záhonků. Jsou vytvořené z plechů asi 40 cm vysokých, z nichž asi 20 cm je zapuštěných do země, aby je plzáci nepodhrabali. Horní okraj je pak ohnut směrem ven od záhonu a mírně dolů. Tak není možné, aby ho slimáci přelezli.

Jak se zbavit slimáků

Pokud vás po dešti přece jen plži navštívili, nezbývá, než trpělivě a důsledně je likvidovat. Můžete použít některý z chemických přípravků, zvažte ale, jestli je vhodná eventuální kontaminace zeleniny a ovoce na zahrádce.

Také můžete vyzkoušet některý z vyzkoušených způsobů, jak se slimáky bojují čeští zahrádkáři:

Pivo - Zapusťte do země dostatečně velkou nádobu s pivem a nechte slimáky, ať si do ní nalezou a utopí se.

Sůl - Drastické, ale účinné: Sypte na slimáky sůl. Slimáci se vysuší a rozpadnou.

Voda - Vysbírejte je do kýble s vodou. Nejlepší čas je po dešti nebo ráno, když padne rosa. Nechte je v kýbli, dokud se nerozpadnou, pak je vylijte. Můžete je nalít na kompost, jejich bratři se mu budou vyhýbat.

Přirození nepřátelé - Je jich málo, ale jsou. K hubení plžů na zahrádce můžeme použít postřik z hlístice (Phasmarhabditis hermaphrodita). Ideální je postřik ihned na jaře, protože je účinný hlavně na mladé plže a několikrát ho opakovat.

Nebo si pořiďte kachnu zvanou indický běžec, pro niž jsou slimáci vítanou pochoutkou, kterou neúnavně vyhledává. Mezi pomocníky v boji mohou být ježci, ropuchy, ještěrky, slepýši, užovky, rejsci i některé druhy ptáků a hmyzu.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.