Jak na mšice bez chemie

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 6. 05. 2016,  0x


Mšice představují jednoho z hlavních nepřátel všech zahrádkářů a majitelů zahrádek. To, že jsou mšice opravdu rozšířeným hmyzem, svědčí i fakt, že se jich po celém světě nachází na 3000 druhů, přičemž jen ve střední Evropě se jich vyskytuje asi 850 druhů. Vzhledem k tomu, že parazitují na rostlinách, zelenině i ovoci, z nichž sají rostlinné šťávy, jsou předmětem neustálého boje ze strany zahrádkářů.

Zbavte se mšic přírodní cestou

Ačkoliv je na trhu dostatek chemických postřiků, které jsou více či méně účinné, nikdo si zpravidla nechce na doma pěstovanou zeleninu přidávat více chemie, než je nezbytně nutné. Proto se podíváme, jakou jinou cestou se lze nepříjemných mšic zbavit.

Jeden z přírodních postupů představuje pelyňkový postřik. Vzhledem k tomu, že pelyněk je pro mšice velice odpuzující, vyzkoušejte roztok připravený z 80 g čerstvých pelyňkových listů a 1,25 l vroucí vody. Pelyněk nechte ve vodě louhovat do té doby, než voda úplně nevychladne. Poté roztok proceďte a za pomoci rozprašovače jej aplikuje na postižené rostliny. V případě, že se jedná o bylinky či zeleninu, nemusíte se bát je po postřiku tímto přírodním roztokem konzumovat. Kromě pelyňku můžete taktéž využít rajčatové listy. Ty díky svému složení úspěšně hubí hmyz, a to včetně mšic. Připravte si litr vody a do ní přes noc namočte přibližně 80 g - 100 g rajčatových listů. Ráno tento nálev sceďte a opět na rostliny aplikujte pomocí rozprašovače.

V případě, že máte mšicemi rozsáhle napadeny rostliny, které nejsou určeny k přímé konzumaci, můžete do obou zmíněných nálevů přidat trochu mýdla, které na mšice dokonale funguje.

Jestliže se vám podaří sehnat tabákové listy, bohatě postačí přibližně 20 g, namočte je přibližně na dvě hodiny do dvou a půl litrů teplé vody. Jakmile nálev scedíte, můžete jej ihned aplikovat na postižené rostlinky. I v tomto případě můžete k roztoku přidat osvědčené mýdlo.

Na mšice jarem i cigaretami

Další způsob, který vám pomůže zbavit se mšic, se pravděpodobně nebude moc líbit nekuřákům. Vzhledem k tomu, že má nikotin na mšice toxické účinky, připravte si postřik z vyvařených nedopalků. Tímto postřikem pak ošetřete rostliny i jejich spodní strany listů. Postup opakujte, dokud nebudou všechny mšice pryč.

Kromě cigaret je na mšice taktéž účinný mýdlový roztok. Nepoužívejte jej však, stejně jako nálev z cigaret, na bylinky, zeleninu a ovoce, které se chystáte konzumovat. A jak jej připravit? Do nádoby s přibližně 2,5 l vody přimíchejte lžící jaru či tekutého mýdla. Tímto roztokem stříkejte rostliny ideálně jednou týdně. Abyste však dosáhli dobrých výsledků, je vhodné jej aplikovat i po každém dešti.

Pamatujte však, že žádný z roztoků není dobré na rostliny nanášet během horkých letních dnů, neboť by je mohly sluneční paprsky spálit.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.