Jak na chov čmeláků

Zahrada

Přidal janapk, dne 2. 09. 2016,  0x


Pečovat o čmeláky je záslužné a potřebné. Čmeláci ztrácí přirozená místa ke stavění hnízd, takže postupně dochází k jejich úbytku. Přitom jsou pro naše zahrady velice užiteční pomocníci. Dokážou opylovat i květy s hlubokými kalichy, kam se včely nedostanou. Na  rozdíl od včel pracují také v deštivém a chladném počasí. Proto je každá pomoc k jejich záchraně vítaná.

Chov čmeláků tam, kde mají co jíst

Jestliže chcete mít svůj chov čmeláků, postarejte se, aby měli jídlo. To znamená, že musíte mít na zahradě stromy a rostliny k opylování – anglický trávník nestačí. Pokud jste se pro ně rozhodli právě z dostatečného opylování vaší zahrádky, pak budou mít jistě potravy dost, jestli jim chcete vystavět hnízda z čistě humánních důvodů, odneste čmelíny do míst, kde si pohodlně najdou potravu sami.

Samotné hnízdo buď zapusťte do země s vchodem vyvedeným pryžovou trubicí ven nebo ho postavte na místo vyvýšené asi 20 – 30 cm od země. V obou případech myslete na tepelnou izolaci, čmeláci jsou na výkyvy teplot velmi hákliví. Čmelín hlavně musí být dostatečně stíněný, přehřátí je pro čmeláky fatální.

Také se postarejte o ochranu proti mravencům nějakým netoxickým repelentem, který aplikujete kolem čmelína.

Divocí čmeláci nebo laboratorní chov

V současné době máte možnost vybrat ze dvou způsobů, jak své čmeláky získat. Můžete si pořídit hnízdo už s mladým rozvíjejícím se chovem (matka s několika dělnicemi), nebo nalákat do čmelína matku divokou. V tom případě pozorujte na jaře čmeláčí samice, jak poletují nad zemí a hledají místo, kde by mohly založit hnízdo. Pokud právě do těchto stinných míst postavíte úlky, máte velkou pravděpodobnost, že ho využije.

Že se čmeláčí matka rozhodla usadit poznáte podle toho, že potom, co si ho „prohlédla zevnitř“, začne nad ním kroužit. To si ho v podstatě zaměřuje, aby do něj trefila zpět, až bude potřebovat.

Ve chvíli, kdy se u vás čmeláci zabydlí, nemusíte o ně už nijak zvlášť pečovat, vše ostatní zvládnou sami.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.