Jak chovat ovce na zahradě

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 12. 04. 2016,  0x


Nebaví vás neustálé sekání trávy a navíc vaše zahradní sekačka již patří do starého železa? Co si takhle pořídit sekačku živou, která vám vydrží v průměru 6 až 14 let? A nepředstavujte si žádného brigádníka, máme na mysli ovce! Zvláště pokud máte větší zahradu, ovce jsou ideálním řešením vašeho problému s pravidelným sekáním trávy.

Pravidla chovu ovcí na zahradě

Ačkoliv si můžete být jistí, že váš trávník bude mít neustále upravený střih, je třeba zároveň počítat s tím, že ovce jsou zvídavé a rády okusí i něco jiného… Keře i další rostliny, které se na vaší zahradě vyskytují, pro ně nejsou žádný problém. Proto se čas od času může stát, že přijdete o část svého záhonku. Abyste předešli těmto nedorozuměním, je dobré ovcím vyhradit prostor, kde se mohou pohybovat. Mějte však na paměti, že bezpečný plot musí mít výšku alespoň 1,5 m.

Další výhodu a nevýhodu v jednom představuje hnojení trávníku. Někomu může být ovčí trus nepříjemný. Na druhou stranu se jedná o skvělé hnojivo, které když je čas od času souměrně rozprostřeno po celé zahradě, zlepší se kvalita travního porostu. Výhodou chovu ovcí je zcela jistě jejich nenáročnost. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že ovce potřebují pravidelné očkování a odčervení. Alespoň jednou do roka je ovce taktéž třeba ostříhat a každých šest týdnů jim musíte nechat seřezat kopyta.

Pro řádný chov ovcí je dále velice důležitý neustálý přístup k vodě. Zima ovcím nijak nevadí, jen v případě deště je nutné mít alespoň dřevěný přístřešek, kam se mohou schovat. Ideální je vystlaný slámou. Zároveň se připravte, že v zimě budete muset ovečkám zabezpečit dostatek sena - obecně se počítá přibližně 0,5 kg sena na 45 kg váhy ovce, a minerální liz. Jakmile ale roztaje sníh, ovce se rády vrhnou na starou trávu.

Chov ovcí a nutná administrativa

A protože jsou ovce živým tvorem, je před jejich pořízením třeba vyřídit i nezbytné úřední formality. Ať si pořídíte jednu, dvě či deset ovcí, musíte vždy váš plánovaný chov nahlásit na úřadě a ovce zaregistrovat v Českomoravském svazu chovatelů, jinak se vystavujete nepříjemným sankcím.

Rada na závěr - pokud se pro ovce rozhodnete, určitě si nepořizujte pouze jednu. Ovce je velice společenský tvor a v případě, že by byla pouze jedna, museli byste se obrnit trpělivostí, neboť by vám často bečením dávala najevo, že je jí smutno. Navíc ovce nen až tak nenasytná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pro vaši představu je na zahradu o ploše 1500 - 2000 metrů čtverečních zapotřebí šesti až sedmi ovcí.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.