Jak často zalévat rajčata
Přidal janapk, dne 12. 08. 2016, 0x
Pěstování rajčat je rozšířené nejen mezi zahrádkáři, ale i majitelé bytů s balkónem už dávají přednost vlastními silami vypěstovaných plodům před kupovanými. Není divu, rozdíl je veliký.
Všichni zkušení pěstitelé ví, že voda je pro rajská jablíčka důležitá, může jim ale i ublížit. Mokré rostliny se mohou nakazit plísňovými chorobami z výtrusů, které volně poletují ve vzduchu a na vlhkém listu se lépe uchytí.
Jak zalévat rajčata
Už sazeničku vysadíme tzv. na vodu, to znamená připravit hlubší jamku, do ní položit rostlinku, kterou zasypeme jen ze dvou třetin a jamku naplníme vodou. Když se voda vsákne, podle vlhkosti půdy postup 1 – 2x zopakujeme a pak zahrneme zbytkem zeminy. Vrchní suchá vrstva zabrání vypařování vody a kořínky budou mít dost vláhy.
Rajčata zaléváme jen ke kořenům, nikdy nekropíme přes vrchní část rostliny. Při dešti tomu sice nezabráníme, ale zbytečné máčení rostliny vede k plísním.
Tipy pro zalévání rajčat
Jedním z šetrných způsobů, jak rajčata zalévat, je tzv. do lavórku. Kolem rostlin, které jsou zasazené hlouběji než ostatní rostliny, uděláme ještě lavórek cca 20 – 25 cm v průměru. Do této prohlubně pak naléváme vodu pro kořínky.
Z rad zkušenějších zahrádkářů pak můžeme použít ještě jeden zajímavý způsob: seřízněte dno PET lahve a otevřenou ji hrdlem zarazte do záhonu co nejblíž k rostlině. Zalévejte pak přímo do lahve. Rajče si vezme, kolik potřebuje, nemusíte se bát přelití.
Jak často zalévat rajče
Asi nejjednodušší pravidlo pro frekvenci zalévání, je: podle potřeby. Pokud je sucho, zaléváme častěji, při vlhkém počasí to není nutné. Rajčata vodu potřebují, je ale důležité nepřelít je. Zničili bychom jim kořenový systém a rajčata by uhynula.
U rajčat je vhodné použít mulčovací vrstvu kompostu nebo slámy. Zaprvé zabraňuje odpařování vlhkosti z půdy, v chladnějším podnebí zároveň udržuje teplo pro kořeny.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.