Jak a kdy stříhat venkovní ibišky

Zahrada

Přidal janapk, dne 24. 06. 2016,  0x


Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) neboli venkovní ibišek patří mezi neatraktivnější okrasné dřeviny, kterým s u nás daří. Roste vzpřímeně a poměrně pomalu do konečné výšky cca 2 – 3 m. Existuje mnoho odrůd v různých barevných variantách, kromě původního fialového se setkáme s květy v kombinacích s růžovou, červenou i modrou, je také syrský ibišek s bílými květy. Ať už se jedná o klasický nebo plnokvětý ibišek, péče o něj není náročná, proto je ve velké oblibě pěstitelů.

Můžeme ho pěstovat v nádobě, stejně tak i přímo v zemině na zahradě. Velmi hezky působí živý plot z ibišků, zvlášť pokud kombinujeme barvy květů. Venkovní ibišek také můžeme ponechat jako solitérní keř nebo pěstovat na různě vysokém kmínku.

A stejně jako u ovocných dřevin, je i u okrasných, a tím také u ibišku, čas od času nutný řez. Ibišek syrský snáší řez velmi dobře, proto je možné ho tvarovat do živého plotu nebo do koruny na kmínku. Podle toho volíme i způsob stříhání.

Řez ibišku syrského pěstovaného na kmínku

Ibišek se vysazuje zásadně na jaře, aby měl čas do zimy vyzrát. Stejně tak řez, ať už tvarovací nebo hluboký, provádíme v předjaří za příznivého počasí.

V prvním roce ponecháme ibišku základní výhon (terminál), z něhož se později vytvoří kmínek a ostatní odspodu ostříháme. Na hlavní větvi pak odstraníme z vedlejších větviček asi 2/3 jejich délky.

Ibišek je keř kvetoucí na letorostech, tzn. kvete na výhonech narůstajících v téže vegetační sezoně, proto je pro něj vhodný hluboký jarní  řez. Rozhodně se nemusíme obávat, že by po něm nevykvetl. V následujících letech tvarujeme korunku do konečné podoby. U starších rostlin jen  probíráme suché nebo zmrzlé větve a prosvětlujeme korunu.

Pokud pěstujeme venkovní ibišek jako keř, všechny výhony na jaře silně zakrátíme, nejméně o 2/3 délky. Odměnou nám budou větší květy.

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.