Jak a kdy stříhat oleandry

Zahrada

Přidal janapk, dne 18. 06. 2016,  0x


Pokud jste se na dovolené ve Středomoří zamilovali do bohatě kvetoucích oleandrů rozhodli se pěstovat si ho doma, dříve nebo později budete řešit otázku, kdy a jak oleandr stříhat.

Zatímco v jižních zemích rostou oleandry venku a často tvoří živé ploty, v našich podmínkách je možné je pěstovat pouze v nádobách a před zimou schovat do domu. A mnozí ne příliš zkušení pěstitelé se dopouští té chyby, že na jaře, předtím než oleandr vynesou ven na letní stanoviště, rostlinu ostříhají. Tím se, bohužel, připravují o radost z bohatých květů.

Kdy je nutné oleandry stříhat

Jestli je váš oleandr košatý a v létě bohatě nasazuje do květu, není nutné ho zastřihovat. Stačí ho jen před zimou zbavit uschlých květenství a podle potřeby ho občas přesadit do větší nádoby.

Oleandr stříháme jen tehdy, když potřebujeme rozkošatět jeho korunu. V takovém případě stříháme rostlinu na podzim po odkvětu a to loňské i starší výhony. Oleandr totiž vykvétá jen na starém dřevě, pokud bychom řezali na jaře, oleandr by nekvetl.

Výhony zkracujeme maximálně o jednu třetin a řez provedeme těsně nad přeslenem, což je místo, odkud vyrůstají u oleandru vždy tři nebo čtyři listy najednou. Na zkrácené větvi by měl zůstat 1 – 3 takové přesleny. Z přeslenu pod seříznutím vyraší nové výhony, které už v následujícím roce nasadí květy. Staré přerostlé větve můžeme zkrátit až o polovinu, v každém případě bychom ale neměli seřezávat všechny větve naráz. Je dobré část větví zachovat a seříznout až v následujícím roce.

Je také možné výhonům jen zaštípnout špičky, hlavně u mladých výhonů. I takovým způsobem oleandr přimějeme, aby obrazil výhony novými a rozkošatěl.

Oleandr dobře snáší i hluboký řez. Pokud je přerostlý a je nutné ho zmenšit, není to problém, jen je nutné provést řez na podzim. A také se smiřte s tím, že následující léto po řezu oleandr nepokvete.

Varování: Při práci s oleandrem vždy používejte rukavice, protože celá rostlina je jedovatá!
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.