Ibišek pokojový - pěstování a stříhání

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 9. 05. 2016,  0x


Ibišek je květinou, která má svou původní domovinu v tropech a subtropech. Kromě latinského názvu Hibiscus se jí lidově také říká květina z Havaje, kde je mimo jiné národní rostlinou. Ibišek je rostlinou, kterou rovněž můžeme pěstovat v pokoji. K tomu se skvělé hodí například ibišek čínský neboli čínská růže a dále také ibišek dřípený.

Jak a kde pěstovat ibišek doma?

Vzhledem k tomu, že ibišek pochází z velice teplých a slunných míst, potřebuje ke svému růstu hodně světlé a vzdušné místo. Mimo to je velice nutné, aby měl i dostatek slunečního svitu. Jen tak si udrží své krásné květy. Naopak průvan mu nedělá vůbec dobře. Jestliže je venku v létě krásně, přemístěte ibišek ven. Takové letnění na sluníčku mu jen a jen prospěje. Pokud se však ochladí, ibišek raději schovejte opět do místnosti. Bohatě však postačí, když ibišek umístíte blíže k oknu nebo na okenní parapet. Jestliže máte možnost, vybírejte vždy okna orientovaná na jih. Ačkoliv ibišek miluje sluníčko, v horkých letních dnech by mu mohly sluneční paprsky spálit listy, proto ibišek schovávejte především přes poledne, kdy má slunce největší sílu.

Co se týče teploty, ibiškům vyhovuje stálá teplota v rozmezí 20 °C až 25 °C. Výjimkou je pouze zimní období, které zpravidla trvá od listopadu do ledna. Během této doby přesuňte ibišek na chladnější místo, kde se teplota pohybuje okolo 12 °C až 15 °C. Vyšší teploty by bohužel mohly zapřičinit opadávání listů. Rovněž stále myslete na to, že i v zimě potřebuje ibišek dostatek světla.

Pro ibišky se určitě nehodí zeminy s velkým množstvím jemné rašeliny, která po zalití bývá špatně propustná. Naopak je pro ně ideální dobře propustný substrát bohatý na živiny.

Jak ibišek pokojový zalévat a hnojit?

Během svého vegetačního období, které trvá přibližně od března do listopadu, je nutné ibišek pokojový hojně zalévat. To, jaké je optimální množství zálivky, poznáte podle toho, že substrát zůstane neustále vlhký. Nikdy by však neměl vyschnout ani být příliš přemočený. Jakmile ibišek zalijete, přibližně za půl hodiny ještě zkontrolujte, zda přece jen v květináči nezůstala přebytečná voda. Pokud ano, vylijte ji. Vhodnou zálivkou je především odstátá voda. Nikdy byste ibišek neměli zalévat čerstvě napuštěnou studenou vodou. Vzhledem k tomu, že je ibišek teplomilná rostlina, v zimních měsících by voda určená k zalévání měla mít dokonce 30 °C.

V hlavní ibiškové sezóně taktéž není dobré zapomínat na pravidelné hnojení. Hnojiva vybírejte taková, která obsahují menší množství fosforu, který ibiškům příliš nesvědčí. Naopak mu je třeba dodat živiny, jako je železo nebo hořčík.

Jak ibišek stříhat?

V období klidu je rovněž dobré ibišek řádně prostříhat. Ideální načasování je během měsíce února. Mladé rostlinky můžete stříhat častěji. Pokud však vlastníte starší ibišek, který je již značně prořídlý, nebojte se jej zkrátit až o polovinu. Při stříhání ibišku mějte na paměti, že by větvičky neměly směřovat do vnitřku koruny. Taktéž by se o sebe neměly odírat. Takové větvičky raději odstraňte.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.