Hydroponie – jak na to

Zahrada

Přidal janapk, dne 26. 05. 2016,  0x


Jedná se o pěstování rostlin bez zeminy, jen v živném roztoku. Tuto metodu znali už staří Egypťané a svou oblibu si zachovala dodnes. Rostliny takto pěstované rostou rychleji, jsou méně náchylné k chorobám a jsou vhodné tam, kde kvůli alergiím není možné pěstovat rostliny v půdě.

Hydroponie se využívá i při produkci květin k řezu, či k pěstování rostlin v interiéru. Vzhledem k tomu, že jde o čistou a hygienickou metodu pěstování, hodí se i k pěstování dekorativních rostlin do nemocnic, hotelů a jiných veřejných budov.

Jak začít s hydroponií

Pro pěstování hydroponicky vybíráme rostliny se zdravými kořeny a listy. Mohou to být i takové, které jsme dosud pěstovali v půdě, ale připravujeme na nový způsob postupně.

Potřebné vybavení:

Pěstební nádoba – jde o květináč nebo jinou nádobu s otvory na dně. Jimi protáhneme kořeny rostliny.

Substrát – v něm bude květina fixována, bude z něj odebírat vodu a živiny. Nejčastěji se používá keramzit, který dobře vede vlhkost a přivádí vzduch ke kořenům. U rostlin, které jsme předtím pěstovali v půdě, a nebylo možné kořeny úplně očistit od hlíny, je vhodnější náplní zeolit nebo seramis.

Dekorativní nádoba – vodotěsná nádoba, do níž dáme nádobu s rostlinou (nebo skupinou rostlin).

Takto zasazenou rostlinu v první fázi pěstujeme jen v čisté vodě ve výši cca od 4 do 7 cm. Živiny začneme přidávat až po adaptaci rostliny, což je ve chvíli, kdy jí začnou růst nové kořínky. Používáme nejdříve poloviční koncentraci živných roztoků, později přidáváme až na běžnou.

Živný roztok – hydroponický roztok s obsahem N, P, K, Ca, Mg, S a Fe, ten je k dostání v potřebách pro zahrádkáře. Roztok doléváme asi jednou za 2 -3 týdny. Je dobré mít v nádobě vodoznak, který nám hlídá hladinu roztoku v nádobě.

Zhruba po dvou měsících je vhodné roztok úplně vyměnit. Roztok vždy lijte do zásobníkové nádoby, nikdy ne na keramzit.

Náš tip: můžete si pořídit přímo nádobu na hydroponické pěstování pokojových rostlin. Ta už má přidělán vodoznak s vyznačenou minimální, optimální a maximální hladinou roztoku.

Hydroponická hnojiva – neboli iontovýměnná, jsou k dostání v látkových sáčcích nebo v kapslích. Při každém zalití se ionty obsažené ve vodě vymění za ionty živné, rostlina je tak vlastně stále přihnojována po dobu až půl roku.

Hydroponické pěstování užitných rostlin

Hydroponicky pěstujeme ve sklenících hlavně květiny k řezu (například gerbery nebo karafiáty), případně zeleninu, jako jsou rajčata, okurky nebo papriky. Zelenina je pěstována v minerální plsti nebo v živném roztoku.

Ve sklenících voda cirkuluje i mimo záhon, kde se upraví pH, doplní živiny a kontroluje se stav roztoku. Pak se vrací zpět k rostlinám.

Rostliny pěstované hydroponicky nesnesou chlad a průvan. Mají rády světlo, nikoli však přímé sluneční paprsky. Optimální teplota vody pro zálivku je kolem 20°C, nesmí to být dešťová voda, ani voda chlorovaná.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.