Hryzec - jak na něj

Zahrada

Přidal katerinadoul, dne 29. 04. 2016,  0x


Se začátkem zahrádkářské sezony se po dlouhé zimě opět upírají zraky zahrádkářů na zničený trávník, nevykvetlé rostlinky či náhodou uschlé keře. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že jsou tyto nepříjemnosti způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, mnohdy je viník mnohem blíž, než si myslíte. Proto se dnes zaměříme na boj s hryzcem, který podobně jako krtek nebo menší hraboš dokáží na menších i větších zahradách nadělat plno neplechy.

Jak se zbavit hryzce na zahradě

To, že máte hryzce na zahradě, poznáte podle nepravidelných vyvýšenin na zahradě. Když je lehce rozhrabete, pravděpodobně v nich najdete ještě pozůstatky rostlin. Hryzci bohužel dokáží kromě neestetické úpravy zahrady nadělat pěkné škody zejména na rostlinách, keřích i stromech. Nejčastěji se totiž živí zelenými částmi rostlin, ožírají bulvy, cibule i hlízy rostlin a v neposlední řadě se nevyhýbají ani kořenům keřů, stromů nebo bylinek. Mysleli jste si, že krtek je nejhorší škůdce, který se může na vaší zahradě usadit? To jste pravděpodobně ještě neměli tu čest seznámit se s hryzcem, který hravě zvládne napáchat mnohem více škody.

V případě, že se chcete hryzců zbavit, můžete nejprve vyzkoušet mírumilovné metody, jako je například vysázení rostlin, které hryzcům příliš nevoní. Jedná se například o  řebčíky královské, afrikány, pryšce nebo česnek. Pokud máte strach o vaše ovocné stromky, maliník, růže nebo zeleninu, vysaďte česnek i kolem jejich kořenů. Zvýšíte tak jejich ochranu před ohlodáním kořenů hryzci.

Co se týče zápachu, můžete zkusit hryzce odradit i pomocí hadříku napuštěného v petroleji, který vložíte do chodbiček hryzců. Tyto chodbičky lze rovněž zkusit naplnit kočičími či psími chlupy, smradlavým sýrem nebo cigaretovými nedopalky. Kromě aromatických rostlin a dalších zapáchajících předmětů dokáže hryzce dobře odradit hluk. Zkuste proto na zahradě instalovat různé typy domácích odpuzovačů, jako jsou například PET lahve nebo větrníky.

Na hryzce taktéž dobře platí vykuřování pomocí dýmovnice. Z dalších propracovanějších nástrah, které lze použít na hryzce, představuje například gelová nástraha, která se nanáší do chodbičky. Jakmile se chodbičkou hryzec proběhne, gel ulpí na jeho srsti. Při aplikaci gelu do nory si vždy natáhněte rukavice! Lidský pach by hryzce odradil. Důležité však je, aby se v noře neobjevil krtek, který je velice ohroženým druhem a jeho nechtěným usmrcením byste si zadělali na nepříjemné problémy.

Na hryzce lze použít podobně jako na krtka i elektronické odpuzovače nebo plašiče, které vysílají ultrazvukový signál. Ten je pro hryzce natolik nepříjemný, že je většinou donutí zmizet z vaší zahrady. Počítejte však s tím, že možná budete muset odpuzovač několikrát přenášet, neboť se hryzec odsune jen tam, kde jej už nebude ultrazvukový signál rušit.

Jednoho či dvou hryzců se je možné zbavit i pomocí takzvané trubkovité pasti, kterou vložíte do překopané nory tak, aby oba konce nory na sebe dobře navazovaly. Tuto past však nezapomeňte alespoň jednou denně kontrolovat. Jakmile se hryzec chytí, odneste jej co nejdále od vašeho pozemku. Tato past je účinná většinou jen v případě menšího počtu hryzců. Pokud máte těchto škůdců na zahradě více, dá vám jejich odchyt dost zabrat.

Účinná prevence před hryzcem

Jestliže se chcete vyhnout tomu, aby se na vaší zahradě hryzec usadil, snažte se pravidelně sekat trávník. Hryzci milují klid a nesnáší jakýkoli hluk. Proto se mnohdy raději odstěhují pryč či se vaší zahradě vyhnou obloukem. Další možností je neustálé ničení jejich chodbiček. Ačkoliv si obvykle zkusí vybudovat nové, časem je to znervózní natolik, že se přece jen rozhodnou změnit své stanoviště.

Abyste ochránili své rostlinky, můžete cibulky a hlízy rostlin během výsadby umístit do speciálních plastových košíků, které je ochrání před útokem hryzců. Tyto košíčky si rovněž můžete sami vyrobit z obyčejných PET lahví. Stačí, když seříznete spodní část PET lahve a uděláte do ní několik dírek, kterými budou moci prorůstat kořeny. Dírky však nesmí být příliš velké, aby se ke kořenům nedostali hryzci.

Dobrou prevencí před nájezdem hryzců je přítomnost ptáků. Jestliže máte možnost vyvěsit pár ptačích budek, zkuste do okolí své zahrady nalákat poštolky nebo puštíky, kteří si s hlodavci skvěle poradí. Kromě těchto pomocníků je přirozeným nepřítelem hryzců taktéž kočka domácí. Pokud se bude váš mazlíček pohybovat pravidelně po zahradě, napomůže tomu, aby se hryzci stáhli.

V případě, že teprve záhonek vytváříte, myslete na hryzce již dopředu. Účinnou ochranu představuje drátěné pletivo, kterým olemujete záhon a zároveň jej položíte i na dno záhonu. Hryzci se tak přes něj nebudou moct dostat do vašeho záhonku.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.