Háčkovaný motýl jako dekorace – návod

Praktické rady

Přidal janapk, dne 31. 07. 2016,  0x


Ručně háčkované výrobky jsou zase žádané, takže každá z nás, která si umí ledacos uháčkovat sama je ve velké výhodě. A neháčkujeme jenom různé kousky oděvů, do módy se vrací i dekorativní prvky do interiéru.

Jedním z takových prvků je háčkovaný motýl, který může zdobit například ručně ušitý povlak na polštář, tašku nebo originální šaty.

Jak si uháčkovat motýla

Způsobů, jak si uháčkovat dekoraci v podobě motýla, je opravdu hodně v různých stupních obtížnosti. My jsme pro vás vybrali návod na jednoho z těch jednodušších.

K uháčkování použijeme přízi stejnou, jaká se používá na háčkování záclon, například Sněhurku nebo Kordonet.

Postup:

  1. řada - začneme 4 řetízkovými oky, podle přiloženého schématu do posledního z nich vháčkujeme 4 dlouhé sloupky. Práci obrátíme.
  2. řada - 3 řet. oka a dl. sloupek do 1. sloupku minulé řady. Po 1 DS do následujících ok, do posledního vháčkujeme 2 DS. Práci obrátíme (i v následujících řadách).
  3. řada – 2 pevná oka, do třetího sloupku 3 ŘO + 1DS, do následujících 2 sloupků 2x po 2 DS (6 ok).
  4. řada – 3ŘO + 1DS, 4x po 1DS, do posledního oka 2DS.
  5. řada - 2 pevná oka, do třetího sloupku 3 ŘO + 1DS, do následujících 3 sloupků 3x po 2 DS (8 ok).

Pokračujeme podle obrázku až do 15. řady, kde háčkujeme 1ŘO a 9 krátkých sloupků.

Tělíčko si otočíme a háčkujeme pravé křídlo ( od špičky na obrázku). Po dokončení jednoho křídla háčkujeme zrcadlově i druhé. Nakonec na hlavičku uháčkujeme tykadla:

14 řetízkových ok, píchneme do 5 oka, háčkujeme pevné oko a pak dalších 8 PO, 4 ŘO a zpět 4 PO, 4 ŘO a znovu zpátky 4 PO, nakonec 14 ŘO, do 2. – 5. oka 4 krátké sloupky a 8 PO.

Pro dokončení zapošijeme nitky, naškrobíme a vypneme do rámečku, nebo přežehlíme přes kapesník. Tím docílíme, že motýl bude držet tvar a bude možné s ním dál pracovat, například přišít k nějakému podkladu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.