Háčkování a pletení - návody zdarma

Praktické rady

Přidal janapk, dne 30. 08. 2016,  0x


Po desetiletích strojově pletených výrobků z Asie se u nás zase začala cenit ruční práce. Doma uháčkované nebo upletené čepice, šály, svetříky, ponožky nebo třeba bytové doplňky, jsou žádané a neváháme si za ně připlatit.

Ve výhodě jsou ti, kdo plést nebo háčkovat umí. Zkusili jste to někdy? Znáte ten krásný pocit, když svému miminku nasadíte čepičku, kterou jste večer předtím uháčkovala u televize?

Možná máte základy, víte, jak se vytváří jednotlivá očka, ale nemáte zkušenost s kompletací celého výrobku. Zvlášť u pletení spoustu začátečnic odrazuje ujímání pro průramky, nahazování očí na jehlici a celkové tvarování pleteniny.

Pojďme si ukázat, že plést se dá i bez toho. Že i začínající pletařky mohou vytvořit pěkná a praktická dílka bez stresu. A háčkování je ještě jednodušší! 

Co všechno se dá uplést rovně

Asi každá z nás začala nekonečnou šálou. Z radosti, že umíme plést hladce – obrace, nás zastavila až končící příze. Z pruhu stejného, jako když pletete šálu, můžete sobě nebo někomu blízkému uplést teplý nákrčník. Ten nejjednodušší upletete takto:

1. Pletený nákrčník z rovného pruhu – postup

Použijeme silnější pletací přízi, dostatečně měkkou, aby byla na krku příjemná.

Nahodíme si 22 ok a po celou dobu pleteme jen hladce.

Ve 153. řadě vypleteme dvě dírky pro knoflíky – pleteme 5 ok hladce, 2 oka spleteme, upleteme dalších 9 ok, opět 2 oka spleteme a dopleteme zbylá 4 oka.

Ve 154. řadě nad spletenými oky jedno oko nahodíme, abychom se dostali na počet 22 ok.

Druhý pár dírek uděláme ve 171. řadě.

Celý nákrčník ukončíme 180. řadou. Našijeme čtyři knoflíky proti dírkám a je hotovo.

Pokud si nejste vyplétáním knoflíkových dírek jistá, pleťte rovně do konce. Na jednom konci po straně vytvořte dírky pro knoflíky uháčkováním řetízku.

2. Svetr z rovného obdélníku

Je to spíše bolerko, ale to není až tak důležité. Hlavní je fakt, že si ho pořídíte rychle a snadno.

Postup:

Libovolným vzorem upleťte obdélník o rozměrech, které zjistíte takto: šířka – roztáhněte ruce a nechte si změřit rozpětí od zápěstí k zápěstí, délka – od krčního obratle až kam chcete, aby svetr dosahoval (pas, boky, hýždě).

Hotový obdélník přeložíte podle horizontální osy na dvě poloviny a po stranách sešijete do dvou třetin k sobě. Třetinu necháte volnou pro ruce.

3. Polštářky a deky

Plést přehoz přes dvojlůžko by bylo možná obtížné, ale uplést deku pro miminko je celkem snadné. A maminky jich nikdy nemají dost na to, aby je jedna taková nepotěšila. Chce to jen dostatek příze a trpělivosti. Velikost pleteného obdélníku odvodíme podle toho, k čemu bude příští deka sloužit: do kočárku může být mení, na lezení po zemi upleťte větší. Když přidáte povlak na polštářek, bude to moc krásný dárek pro mimi i jeho matku.

Pletené polštáře se také často objevují v rustikálních interiérech na gaučích a pohovkách. Vzory použité na povlaky připomínají huňaté zimní svetry.

Háčkování je snadné

Pomocí krátkých a dlouhých sloupků vytvoříte dílka, která budou všichni obdivovat. Pokud jste začátečnice, zkuste nejdříve něco drobného, případně začněte babiččinými čtverci.

Maminky malých dětí také hodně poptávají drobnosti pro své potomky, aktuálně jsou v oblibě newborn čepičky a čelenky na první focení.

Dvě jednoduché newborn čepičky, které zvládnete za hodinku

S mašličkou z řetízků:

 1. ř. 3 řetízková oka, 11 DS do 3. ŘO od háčku, spojit do kruhu pevným okem
 2. ř. 2 ŘO, 2 DS do každého oka předchozí řady, na konci opět spojit do kruhu.
 3. ř. 2 ŘO * 2 DS do prvního oka, 1ds do následujícího* opakujeme do konce, spojit
 4. ř. 2 ŘO * 2 DS do prvního oka, 1DS do příštích 2 ok* opakovat do konce, spojit
 5. ř. 2 ŘO * 2 DS do prvního oka, 1 DS do příštím 3 ok* opakovat do konce, spojit
 6. ř. 2 ŘO, DS do každého oka předchozí řady

      7 a 8. ř. opakujeme 6. řadu

 1. ř. 2 ŘO, 21 DS, 10 ŘO, přeskočit dalších 9 ok, pokračujeme DS do konce, spojit
 2. ř. 2 ŘO, 21 DS, 10 ŘO, přeskočit 10 ŘO, DS až do konce, spojit
 3. a 12. ř. opakujeme 10. řadu
 4. ř. 1 ŘO, 21 KS, 5 ŘO, KS vpíchnutý do oka v 9. řadě pod řetízkem, 5 ŘO, KS do konce a spojit pevným okem.

Turbánek:

 1. – 6. ř. háčkujeme stejně jako u předchozí čepičky
 2. ř. háčkujeme KS jen za zadní nitku.
 3. ř. DS až do konce
 4. – 14. ř. opakujeme 7. a 8.řadu

Turbánek dokončíme tak, že v místě nad čelem stáhneme jehlou a přízí několikrát 6. – 14. řadu tak, aby vznikla ozdůbka podobná háčkované pecičce.

Háčkované čtverce

Jsou základní jednotkou pro tvorbu různých dalších výrobků: můžete z nich zhotovit polštář, přehoz přes postel, šálu, kobereček i originální top nebo vestičku. Na interetu jistě najdete hodně návodů na různé čtverečky, můžete si také vymyslet vlastní. Stačí jen kombinovat očka, která znáte. Pro inspiraci přidáváme fotografie, jak se dají využít.

 

Háčkované hračky, Háčkovaná čepice, Háčkované záclony, Drátkování pro začátečníky


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.