Dřevěný popel jako hnojivo
Přidal katerinadoul, dne 10. 06. 2016, 0x
Topíte dřevem nebo máte zkrátka dostatek dřevěného popelu z ohniště vedle vaší chalupy? Výborně! Věděli jste, že dřevěný popel lze díky jeho vlastnostem a složení využít jako perfektní hnojivo? Pokud ne, rádi vám prozradíme, na co vše lze popel ze dřeva použít.
Popel ze dřeva
Možná si říkáte, že spalováním dřeva zůstává v popelu řada škodlivých látek, ale to je velký omyl! Na rozdíl od uhlí je dřevo mnohem ekologičtější, a to především díky svému složení. Z minerálních látek je nutné zmínit především vápník, draslík, hořčík nebo fosfor, které jsou potřebnými živinami mnoha rostlin. Minerální látky nejsou v dřevěném popelu obsaženy jednotlivě ale zejména ve formě sloučenin. Jen pro vaši představu, například takový potaš neboli uhličitan draselný je výborný pro zeleninu, cibuloviny, drobné ovoce, jako je rybíz, ostružiny nebo maliny, či okrasné rostliny.
Jak použít dřevěný popel jako hnojivo?
Jestliže byste rádi vyzkoušeli vynikající účinky dřevěného popela, rozpusťte přibližně půl kilogramu popela v jednom litru vody. Toto množství vám postačí na záhonek o velikosti přibližně pět až šest metrů čtverečních. Dle potřeby si tak připravte více hnojiva. Dřevěný popel, který představuje perfektní organicko-minerální domácí hnojivo, však můžete sypat na záhonky i jen tak.
Při používání popela ze dřeva si ovšem dejte pozor, abyste jej nepoužívali na rostliny, kterým vyhovuje kyselá půda. Mezi ně patří například velice oblíbené rododendrony či azalky. Dřevěný popel má díky velkému množství vápníku totiž dosti vysoké pH, které se pohybuje okolo 12.
Kromě tradičního hnojiva je možné dřevěný popel využít i v kombinaci s kompostem, který z nich vytvoří na živiny bohaté hnojivo. V případě kompostu můžete dokonce využít i mnohem většího množství popela - na jeden metr krychlový je ideální použít dávku přibližně pěti kilogramů popela ze dřeva.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.