Drátkování a renovace parket - jak na to

Kutilové a zajímavé nápady

Přidal katerinadoul, dne 29. 08. 2016,  0x


Renovovat parkety či nerenovovat? Rozhodnutí je na vás a na posouzení, jak moc náročná renovace bude. Jestliže se však jedná o kvalitní parkety, ty se vyplatí téměř vždy renovovat. Renovací ztratí parkety většinou jen 1 mm ze své tloušťky, a proto není problém renovaci opakovat víckrát. Renovaci parket zvládnete vcelku snadno sami, ale musíte si dát pozor při broušení, abyste nezpůsobili více škody než užitku. Pokud si na to netroufáte, můžete si samozřejmě pozvat firmu. Počítejte ovšem s tím, že si připlatíte podle toho, v jakém stavu je vaše podlaha.

Jak postupovat při broušení parket

Před samotným broušením zkontrolujte podlahu, aby například nikde netrčel hřebíček nebo cokoli, co by mohlo brusku poškodit. Podlahu je rovněž dobré před broušením vyčistit a odmastit. Pak nastává samotné broušení, které by mělo probíhat ve třech fázích. Začíná se hrubým broušením s použitím brusného papíru se zrnitostí P36 až P40. Pomocí tohoto broušení zbavíte parkety laku, nečistot a odstraníte jinak zbarvená místa. I po tom, co zbrousíte celou plochu, vše důkladně vyluxujte a až pak se vrhněte na středně hrubé broušení pomocí brusného papíru se zrnitostí P60 až P80. Tato etapa má za úkol zahladit rýhy po hrubém broušení. I po tomto broušení vyluxujte veškerý brusný prach. Poslední etapou broušení je hladké. Tímto broušením byste měli dosáhnout dokonalé hladké podlahy. Brusný pás na hladké broušení použijte se zrnitostí P100 až P120 a samozřejmě ani v této chvíli nezapomeňte na vyluxování. 

Další kroky při renovaci parket

Další fází renovace parket je tzv. tmelení. Spáry mezi parketami, rýhy a vrypy - vše můžete zamaskovat pomocí speciálního tmelu. A konečně je tady poslední část - lakování. Lak nanášejte pomocí válečku, a to vždy ve vrstvě doporučené výrobcem. První nátěr byste měli nechat alespoň 2 hodiny zasychat, ovšem opět podle doporučení výrobce. Po uplynutí doporučené doby, je vhodné provést tzv. mezibrus, kdy zbrousíte zdrsnělé zbytky a přebytky laku. V tomto kroku na podlahu použijte brusný papír P150 tak, abyste nepoškodili nový nátěr. Znovu je nutné důkladné vyluxování. Poté opět naneste lak podle návodu. Na nalakovanou podlahu nestoupejte alespoň jeden den. Na čerstvě nalakované parkety rovněž nenechejte dopadat přímé sluneční paprsky. Pokud chcete proces zasychání laku urychlit, dobře větrejte.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.