Čmelín - návod na výrobu
Přidal janapk, dne 21. 08. 2016, 0x
Čmeláci jsou pracovití, mírumilovní a pro naši přírodu nepostradatelní tvorové, bohužel jich stále ubývá. Kromě toho, že mají dost přirozených nepřátel, jejich vymírání způsobuje také člověk svojí změnou chování. Naše zahrady už neposkytují čmelákům příznivé prostředí, mizí ovocné stromy a luční květiny, které jim zaručovaly potravu, uměle se kultivují místa vhodná pro jejich hnízda.
Pokud se rozhodnete pomáhat čmelákům zlepšit jejich šance na přežití, je pořízení vlastního čmelína první logický krok. Toto jednoduché zařízení pomůže přežít zimu čmelí matce a jejímu roji. Najděte ve své zahradě odlehlé klidné místo pro čmeláčí hnízdo a budete odměněni opylováním všech květů, i těch s dlouhými těžko dostupnými kalichy.
Vhodné umístění čmelínu
První, co rozhoduje o místě, kam hnízdo postavit, je dostatek potravy v okolí. Pokud je chcete stavět na zahradě, je tento předpoklad splněn, ovšem je možné postavit čmelín ve volné přírodě i například na balkoně. Čmeláci jsou velmi citliví na výkyvy teplot, nesnesou ani velký chlad ani přílišné teplo. Proto pro jejich hnízdo volíme stinné místo ( pod listnatým stromem), můžeme je také umístit v některé hospodářské budově a venku nechat jen vchod. V žádném případě ho nestavíme na přímé slunce. Můžeme také hnízdo zapustit do země, dbáme ale na to, aby byl dostatečně tepelně ošetřen, zvlášť přízemní mrazíky by pro čmeláky byly likvidační.
Čmelín také chráníme před mravenci, a to tak, že ho postavíme na kůly nebo plošinku cca 30 cm nad zem a podstavec ošetříme netoxickým repelentem proti mravencům.
Jak vyrobit čmelín
Nejlepší rozměry pro čmelín je zhruba 20-25 × 25-30 × 25-30 cm (v × š × d). Na výrobu volíme prkna nejméně 2 cm široká a dbáme na to, aby stěny dobře těsnily. Vchod opatříme ochrannou klapkou a od vchodu vedeme podél stěn úlem „husí krk“ o světlosti asi 2,5 cm až k zadní stěně. Díky tomuto tunýlku se bude královna i ostatní čmeláci cítit bezpečněji.
U vchodu nezapomeneme na česno - vzletovou plošku tak 5 x 3 cm velkou - a uděláme větrací otvor. Střecha by měla být také dřevěná a pevně doléhat na zdi stavby. Někteří chovatelé si pod střechu dělají ještě jednu z plexiskla, což jim umožňuje čmeláky pozorovat. Poslední vrstva by měla chránit čmelín před deštěm, takže použijeme pevný igelit nebo lino, případně celý čmelín schováme pod přístřešek (pergolu).
Vnitřek vyplníme do ¾ vhodným mateiálem, který dobře drží teplo. Buď koupíme přímo výplň pro čmelíny nebo můžeme zkusit krejčovskou vatu, surovou bavlnu, koudel, rozcupované hadry, suchý mech, hobliny nebo seno. V žádném případě nepoužijeme umělé materiály ani takové, do nichž by se mohli čmeláci zamotat. Náplň natrháme na jemné částečky, které si čmeláci při stavbě hnízda usilovně zpracovávají, trhají a žvýkají.
Alternativa: rychle připravíte hnízdo pro čmeláky z terakotových květináčů otočených dnem vzhůru. Vchod buď vedeme trubičkou spodem, nebo zvětšíme odtokový otvor a vedeme tunýlek vrchem. V obou případech odpadá nutnost česla.
Tyto typy čmelínů se často zapouštějí do země.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.