Červci - jak se jich zbavit

Zahrada

Přidal janapk, dne 10. 09. 2016,  0x


Parazitují na pokojových rostlinách, hlavně na sukulentech a orchidejích, které nesnesou přemokření. Červci jsou obtížní asi 2 mm velcí broučci, kteří milují právě sucho a teplo. Problém je ale skutečnost, že většinu svého života jsou schováni v ochranném chomáčku vlákna podobného vosku, proto se špatně hubí.

Kdy se nejlépe zbavit červců

Tito houževnatí paraziti se rodí v předjaří, po prvních teplejších dnech. Právě v této době jsou nejméně chráněni voskovým obalem, takže je snadnější je likvidovat postřikem.

Jejich přítomnost zjistíte důkladnou kontrolou květináčů, hlavně na vnější spodní straně. Hledejte také na parapetech, červci jsou jen malé bílé tečky, které se plazivém stádiu pohybují tak pomalu, že si jejich pohybu nemusíte ani všimnout.

Červci žijí hlavně v kořenech rostlin, teprve když už jich je víc, stěhují se do vrchních částí. Všimnout si jich můžete při přesazování, substrát je plný červíků, nebo najdete na kořenech drobné chomáčky jakoby z vaty.

Jak bojovat proti červcům

V období, kdy se rodí noví a nechránění červci, použijte postřik. Z dostupných prostředků je to například Mospilan nebo Diazinon. Myslete ale na to, že je to chemikálie, která může být nebezpečná ostatním živočichům, proto postupujte opatrně. Není vhodné ošetřit rostliny plošně, postřik použijte jen na napadené kusy, abyste nevyhubili i hmyz, který se různými parazity živí.

Právě hmyz je další a účinnější způsob, jak se červců zbavit. Jestli máte možnost, přeneste na léto postižené květiny ven, kam na ně mohou ti brouci, kteří červci nepohrdnou.

Zkusit můžete i jednorázovou teplou vodní lázeň. Rostliny ponořte do vody o teplotě kolem 50° C (pokud nemáte teploměr, vycházejte z teploty, kterou snese vaše ruka) a nechte po dobu cca 20 minut. Po koupeli můžete aplikovat chemický postřik, měl by působit i na dospělé červce, kterým se teplem narušil obal.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.